Tencent

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tencent
腾讯控股有限公司
Ilustracja
Państwo

 Chińska Republika Ludowa

Siedziba

Tencent Binhai Mansion, Shenzhen

Data założenia

11 listopada 1998

Forma prawna

konglomerat

Prezes

Ma Huateng

Zatrudnienie

62 885 osób (31.12.2019)

ISIN

KYG875721634

brak współrzędnych
Strona internetowa

Tencent Holdings Limited, Tencent (chiń. 腾讯控股有限公司) – międzynarodowa korporacja technologiczna i inwestycyjno-holdingowa. Działalność skupia się na nowoczesnych technologiach i Internecie. Jej filie zapewniają różnego rodzaju usługi i produkty zarówno w Chinach, jak i na całym świecie. Główną siedzibą jest Shenzhen w Delcie Rzeki Perłowej[1].

Tencent jest największą na świecie korporacją inwestycyjną, jedną z największych firm internetowych i technologicznych, a także największą firmą z branży gier i mediów społecznościowych na świecie. Jego liczne usługi obejmują sieci społecznościowe, muzykę, portale internetowe, e-commerce, gry mobilne, usługi internetowe, systemy płatności, smartfony i gry online dla wielu graczy[2], które należą do największych i najbardziej popularnych na świecie[3]. Oferta w Chinach obejmuje komunikator Tencent QQ i jeden z największych portali internetowych QQ.com. Mobilna usługa czatu WeChat pomogła zwiększyć ciągłą ekspansję Tencenta w usługach na smartfony i została uznana za jedną z najpotężniejszych aplikacji na świecie. Korporacja jest również właścicielem większości chińskich serwisów muzycznych (Tencent Music Entertainment), z ponad 700 milionami aktywnych użytkowników i 120 milionami płatnych subskrybentów.

Tencent kontroluje setki spółek zależnych w wielu branżach i obszarach, tworząc szerokie portfolio własności, w tym w handlu elektronicznym, handlu detalicznym, grach komputerowych, oprogramowaniu, rzeczywistości wirtualnej, współużytkowaniu pojazdów, bankowości, usługach finansowych, fintech, technologia konsumencka, technologia komputerowa, motoryzacja, produkcja filmów, sprzedaż biletów, produkcja muzyczna, technologia kosmiczna, zasoby naturalne, smartfony, duże zbiory danych, rolnictwo, usługi medyczne, przetwarzanie w chmurze, media społecznościowe, IT, reklama, media streamingowe, sztuczne wywiady, robotyka, UAV, dostawa żywności, usługi kurierskie, e-booki, usługi internetowe, edukacja i energia odnawialna. Jest to jedna z najaktywniejszych korporacji inwestycyjnych na świecie, ostatnio koncentrująca się na start-upach w rozwijającej się azjatyckiej scenie technologicznej.

Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 7 tys. aktywnych członków Komunistycznej Partii Chin, z czego 60% na czołowych stanowiskach technicznych w całej firmie, co stanowi około 23% całkowitej siły roboczej.[potrzebny przypis]

Korporacja jest w posiadaniu udziałów wielu przedsiębiorstw, m.in. Riot Games, Supercell, Epic Games, Miniclip i Grinding Gear Games[4].

CEO Tencentu jest Ma Huateng, znany też jako Pony Ma – jeden z najbogatszych ludzi w Azji[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tencent Seafront Tower 1, Skyscraper Center [dostęp 2018-09-02] (ang.).
  2. Tencent – największy na świecie wydawca gier wideo, „Onet Gry”, 14 marca 2016 [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  3. Symboliczna zmiana. Chiński gigant technologiczny właśnie przegonił Facebooka, „Business Insider”, 21 listopada 2017 [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  4. Mobilne Chiny to za mało, „Obserwator Finansowy: ekonomia, debata, Polska, świat”, 15 grudnia 2017 [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  5. Forbes.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]