50 funtów izraelskich 1964 10 lat Banku Izraela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
50 funtów izraelskich 1964 10 lat Banku Izraela
Dane podstawowe
Państwo

 Izrael

Emitent

Bank Izraela

Nominał

50 funtów izraelskich

Rocznik

1964

Emisja
Mennica

Swissmint

Nakład

1502 sztuk (lustrzana)
6014 (zwykła)

Data emisji

1964

Data wycofania

1980

Projektant

Awers: Gerd Rothschild i Ze’ew Lippman,
Rewers: Ja’akow Cim

Opis fizyczny
Masa

13,34 g

Średnica

27 mm

Materiał

złoto

Rant

ząbkowany

Stempel

zwykły i lustrzany

Uwagi

KM# 44

50 funtów izraelskich 1964 10 lat Banku Izraelaizraelska moneta kolekcjonerska wybita w złocie w 1964 roku z okazji dziesięciolecia Banku Izraela. Monety z okresu funta zostały wycofane z obiegu w 1980 roku[1]. Moneta wybita poza izraelskimi seriami monet kolekcjonerskich.

Opis monety[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bank Izraela.

Moneta została wybita z okazji dziesięciolecia Banku Izraela, którego powstanie zaakceptował Kneset w 1954 roku[2]. Do tego roku Izrael nie posiadał instytucji banku centralnego. Jest on instytucją niezależną, odpowiedzialną za stabilność cen, wspieranie działań rządu na płaszczyźnie m.in. zatrudnienia oraz wspierającą stabilność systemu finansowego Izraela[3].

Awers[edytuj | edytuj kod]

W środku pola monety znajduje się herb Izraela. Nad herbem nominał oraz nazwa waluty „חמישים לירות ישראליות” (50 funtów izraelskich). Pod herbem znajdują się nazwa państwa po angielsku i arabsku (اسرائيل) oraz rok wybicia i emisji wg kalendarza żydowskiego „תשכ"ה” oraz wg kalendarza gregoriańskiego – 1964. Na monetach wybitych stemplem lustrzanym, pod herbem państwa, widnieje znak mennicy „מ”. Awers został zaprojektowany przez Gerda Rothschilda i Ze’ewa Lipmana ze Studia Roli[2].

Rewers[edytuj | edytuj kod]

Na rewersie, w prawej górnej części monety, przedstawiono dwa rogi obfitości, a pomiędzy nimi owoc granatu. Ma to stanowić odwołanie do monet hasmonejskich. W dolnej prawej części znajduje się napis po hebrajsku „עשר שנים לבנק ישראל” (10 lat Banku Izraela). Rewers został zaprojektowany przez Ja’akowa Cima[2].

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

Opis[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 1901-2000, Iola: Krause Publications, 2014.