A.J. Cook

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A.J. Cook
Ilustracja
A.J. Cook, maj 2010.
Imię i nazwisko Andrea Joy Cook
Data i miejsce urodzenia 22 lipca 1978 r.
Oshawa w prowincji Ontario, Kanada
Strona internetowa
A.J. Cook, 2012.

A.J. Cook, właściwie Andrea Joy Cook[1] (ur. 22 lipca 1978 r. w Oshawie, Kanada) – kanadyjska aktorka filmowa i telewizyjna.

Życiorys[edytuj]

Urodzona w Oshawie w prowincji Ontario, dorastała w miejscowości Whitby. Jej ojciec, Mike, pracuje jako nauczyciel a matka, Sandra, jest szeryfem policyjnym[2]. Ma trójkę rodzeństwa – braci, Nathana i Paula, oraz siostrę, Angelę. Jest członkinią Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich[3]. Jako gorliwa mormonka, Cook akceptuje wyłącznie role, które nie kłócą się z jej wiarą. Zanim została aktorką, zajmowała się tańcem. W wieku lat czterech zaczęła brać lekcje baletu i stepowania. Przez wiele lat tańczyła konkurencyjnie.

W filmach zaczęła występować w wieku siedemnastu lat, wcześniej udzielała się w reklamach McDonaldsa. Pierwszą poważną rolą młodej aktorki był udział w filmie Sofii Coppoli Przekleństwa niewinności z 1999 roku. Dziś kojarzona jest głównie z horrorem Davida R. Ellisa Oszukać przeznaczenie 2 i serialami telewizyjnymi: Zabójcze umysły, Tru Calling oraz Szkoła przetrwania. W tym ostatnim na ekranie towarzyszyła Haydenowi Christensenowi, wcześniej poznanemu na planie Przekleństw niewinności.

Życie prywatne[edytuj]

Od września 2001 roku jest żoną Nathana Andersona. Cook i Anderson poznali się jeszcze podczas studiów na Utah Valley University (UVU), przez długi okres tkwili w zażyłym związku. W marcu 2008 roku prasa doniosła, iż para spodziewa się swojego pierwszego dziecka[4]. W sobotę, 13 września, A.J. urodziła synka, Mekhaia Allana Andersona. Wkrótce po narodzinach wyznała: „On jest takim grzecznym dzieckiem. Cieszę się, że jest mój. Ja i mój mąż czujemy się błogosławieni!”[5]. Obecnie aktorka wraz z mężem wychowują syna w Los Angeles w stanie Kalifornia.

Filmografia[edytuj]

Przypisy

  1. Według oficjalnej strony internetowej aktorki, jej prawdziwe nazwisko to Alexander Joy Cook.
  2. Biografia A.J. Cook (1978–). (ang.) [dostęp 2009-04-06]
  3. A.J. Cook – Trailer – Showtimes – Cast – Movies – New York Times. (ang.) [dostęp 2009-04-06]
  4. Alynda Wheat. „Spring TV preview: Criminal Minds”. Entertainment Weekly. (ang.) [dostęp 2009-04-06]
  5. „A.J. Cook Welcomes Son Mekhai Allan”. Celebrity Baby Blog. (ang.) [dostęp 2009-04-06]

Linki zewnętrzne[edytuj]