Abdul Majid al-Choi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abdul Majid al-Choi
Data i miejsce urodzenia 16 sierpnia 1962
Nadżaf
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 2003
Nadżaf

Abdul Majid al-Choi (ur. 16 sierpnia 1962 w Nadżafie, zm. 10 kwietnia 2003 w Nadżafie) – iracki przywódca szyicki, ajatollah.

Syn Wielkiego Ajatollaha al-Choi (zmarłego w 1992). Zdobył wykształcenie religijne pod kierunkiem ojca, jednego z największych autorytetów świata szyickiego. Działalność rodziny al-Choi była ograniczana prześladowaniami ze strony reżimu Saddama Husajna.

Po zakończeniu konfliktu iracko-amerykańskiego na początku lat 90. al-Choi wyjechał do Londynu, gdzie kierował Fundacją al-Choi, pomagającą rodzinom ofiar Husajna i walk wewnętrznych w Iraku; od 1994 sprawował funkcję sekretarza generalnego Fundacji (po śmierci brata, Taghiego). Dążył do poprawy wizerunku szyizmu w oczach świata zachodniego; doprowadził m.in. do nadania Fundacji statusu organizacji doradczej ONZ.

Dla szyitów był autorytetem w sprawach religijnych, jak również organizatorem wielu akcji charytatywnych.

3 kwietnia 2003 przybył po wieloletniej emigracji do Nadżafu; w niepewnej po obaleniu Husajna sytuacji al-Choi powołał do życia komitet zarządzający, złożony z 25 osobistości z różnych dziedzin życia; planował ponowne otwarcie wielu instytucji religijnych i kulturalnych, zamkniętych w okresie rządów Husajna. Nie zdążył zrealizować planów, został zamordowany 10 kwietnia 2003; wśród osób podejrzewanych o odpowiedzialność za zamach jest Muktada al-Sadr, jeden z rywali al-Choi w walce o wpływy w szyizmie irackim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]