Muktada as-Sadr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Muktada as-Sadr (مقتدى الصدر Muqtadā aṣ-Ṣadr, Muktada al-Sadr; ur. 12 kwietnia 1973) – szyicki przywódca iracki.

Najmłodszy syn Mohammada Sadek as-Sadra, popularnego duchownego szyickiego, zamordowanego w 1999 w Nadżafie, prawdopodobnie na polecenie Saddama Husajna.

Po upadku Husajna uzyskał silną pozycję w Iraku, mimo braku formalnych uprawnień duchownych uchodzi za rywala wielkiego ajatollaha al-Sistaniego (niepotwierdzone pogłoski sugerowały, że uprawnienia te mógł zdobyć po kierunkowych studiach w roku 2008). Stojąc na czele oddziałów Armii Mahdiego kontroluje dużą część Bagdadu zamieszkaną przez szyitów, tzw. miasto Sadra (nazwana tak na cześć ojca Muktady, dawniej była nazywana miastem Saddama). W kwietniu 2004 r. stanął na czele rebelii przeciw obecności sił USA i całej koalicji w Iraku. Jego oddziały atakowały między innymi polskich żołnierzy w Karbali (bitwa o City Hall) i Obozie Babilon.

Jest oskarżany m.in. o zamachy na innych przywódców szyickich, ajatollaha al-Hakima (sierpień 2003) i imama al-Choi (kwiecień 2003).

Przywódca partii politycznej Ruch Sadrystowski, którą następnie rozwiązał 18 lutego 2014 i wycofał się z aktywnej polityki, wspierając tym samym przedwyborczą pozycję premiera Nouri al-Malikiego.