Adam Andryszczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Andryszczyk (ur. 13 maja 1964 r. w Kowalach Oleckich) – polski poeta, kompozytor, piosenkarz i animator kultury.

Adam Andryszczyk

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Od 1989 r. członek Polskiego Związku Autorów i Kompozytorów Muzyki Rozrywkowej (ZAKR). Laureat m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie. Wystąpił na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Otrzymał nagrodę ministra kultury i sztuki za teksty na MSTiWPA w Myśliborzu oraz nagrodę literacką pisma "Student".

W latach 1997-1998 był związany z teatrem plenerowym, dla którego pisał muzykę (m.in. "Dwoje ludzieńków" według Bolesława Leśmiana). Od jesieni 1998 do lata 2000 roku występował na scenie "W.A.N.N.A." przy Teatrze Dramatycznym im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współzałożyciel olsztyńskiej "Sceny BABEL".

Wydał zbiór wierszy Jeszcze - proszę o dreszcze (Ausra, ​ISBN 83-87604-00-3​) oraz powieść sensacyjno-przygodową Krymski Łut. Autor monodramu Normalka (Z Bliska, ​ISBN 83-914581-6-4​), wystawianego m.in. na "Scenach Zielonych" przy warszawskim Teatrze na Woli.

Właściciel Mazurskiej Kuźni Dźwięku - studia nagrań, w którym zrealizował autorskie płyty Majówka, GROCHole, RockAndrole, Urodzinowe Rozterki. Nagrywał też autorskie audycje radiowe, reportaże i słuchowiska.

Od grudnia 2003 do marca 2007 r. był dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kowalach Oleckich. Organizuje Zajazd Bardów - imprezę poświęconą piosence autorskiej. Prezes i założyciel stowarzyszenia "Archiwiści Północy".

W roku 2008 odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Śpiewajmy Poezję[1]

Leksykon Kultury Warmii i Mazur[2]

Portal Warmii i Mazur[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Śpiewajmy Poezje, www.spiewajmypoezje.pl [dostęp 2017-09-17].
  2. Adam Andryszczyk – LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR, leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 2017-09-17] (pol.).
  3. Adam Andryszczyk - kto.wm.pl - Kto jest kim..., kto.wm.pl [dostęp 2017-09-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]