Adam Fergusson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adam Dugdale Fergusson (ur. 10 lipca 1932 w Szkocji) – brytyjski dziennikarz, pisarz i polityk Partii Konserwatywnej.

Wykształcenie odebrał w Eton College oraz w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge[1].

Przez jedną kadencję był deputowanym do Parlamentu Europejskiego. Od 1981 do 2001 roku pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej. Pracował jako dziennikarz w brytyjskich pismach „The Herald”, „The Statist” i „The Times”.

Jest autorem kilku książek, z których największą popularnością cieszy się „When money dies” wydana w 1975 roku. To historyczno-ekonomiczna książka opisująca społeczne i polityczne następstwa hiperinflacji w Republice Weimarskiej. Książka stałą się ponownie sławna w epoce aktualnego kryzysu finansowego, a jej ceny na portalu eBay sięgały 1000 dolarów. W 2010 roku ukazało się wznowienie „When money dies”.

Jest także autorem architektoniczno-historycznego eseju „The Sack of Bath” poświęconego miastu Bath w hrabstwie Somerset oraz powieści „Scone”, „Roman Go Home” i „The Lost Embassy”. Większość z nich napisał w latach 60. i 70.

Pochodzi ze szlacheckiej rodziny szkockich baronetów. Jego dziadek, Sir Charles Fergusson, był gubernatorem generalnym Nowej Zelandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]