eBay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
eBay Inc.
Logo eBay Inc.
Ilustracja
Główna siedziba firmy
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba San Jose (Kalifornia)
Data założenia 1995
Forma prawna spółka publiczna
Założyciele Pierre Omidyar
Branża serwis aukcyjny, handel elektroniczny
Symbol akcji NASDAQ: EBAY
brak współrzędnych
Strona internetowa

eBay Inc. – przedsiębiorstwo prowadzące największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay został założony 3 września 1995 roku, przez Pierre’a Omidyara, obecnie działa w 37 krajach.

W skład koncernu wchodzi m.in. PayPal. Wcześniej w skład wchodził także Skype, który został kupiony 10 maja 2011 r. przez Microsoft.

Ebay na polskim rynku[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w Polsce. Serwis pojawił się w czwartek, 21 kwietnia w godzinach wieczornych, w przeddzień konferencji prasowej, oficjalnie potwierdzającej wejście giganta do Polski[1].

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Początkowo serwis nie pobierał opłat ani prowizji za świadczone usługi. Dzięki temu szybko stał się drugim portalem aukcyjnym w Polsce. Po wprowadzeniu opłat (od 1 lutego 2008) popularność serwisu gwałtownie spadła (wycofano 80% aukcji). Obecnie eBay.pl zajmuje trzecie miejsce wśród serwisów aukcyjnych w Polsce, z 1,34% udziału w ogólnej liczbie aukcji. 23 maja 2011 roku eBay.pl ogłosił obniżenie opłat. 8 czerwca 2011 opłaty za wystawianie aukcji zostały zniesione, zaś prowizja od sprzedaży nieznacznie wzrosła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. eBay starts Polish auction site (ang.). bizjournals.com, 2005-04-22.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]