eBay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
eBay
eBay
Data założenia 1995
Siedziba Stany Zjednoczone San José, Kalifornia
Branża serwis aukcyjny, handel elektroniczny
brak współrzędnych
Strona internetowa
Główna siedziba firmy eBay
Widok na biuro eBay

eBay NASDAQ: EBAYportal internetowy prowadzący największy serwis aukcji internetowych na świecie. eBay został założony 3 września 1995 roku, przez Pierre'a Omidyara, obecnie działa w 37 krajach.

W skład koncernu wchodzi m.in. PayPal. Wcześniej w skład wchodził także Skype, który został kupiony 10 maja 2011 r. przez Microsoft.

Ebay na polskim rynku[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku firma rozpoczęła działalność w Polsce. Serwis pojawił się w czwartek, 21 kwietnia w godzinach wieczornych, w przeddzień konferencji prasowej, oficjalnie potwierdzającej wejście giganta do Polski[1].

"Witamy w witrynie eBay, największej na świecie społeczności online kupujących i sprzedających. Możesz tu kupić, co tylko zechcesz, sprzedać to, co masz i zawrzeć nowe znajomości" – taki komunikat czekał w dniu otwarcia na użytkowników eBay.pl w dziale społeczności tego serwisu.

Prezentacja polskiej wersji została opóźniona z powodu żałoby po śmierci Jana Pawła II. Spółka postanowiła uszanować to wydarzenie i przesunąć datę premiery o około dwa tygodnie.[potrzebne źródło]

Obecnie korzystanie z serwisu jest praktycznie nieograniczone. Można się rejestrować, dokonywać transakcji oraz wypowiadać się na forum.

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Początkowo serwis nie pobierał opłat ani prowizji za świadczone usługi. Dzięki temu szybko stał się drugim portalem aukcyjnym w Polsce. Po wprowadzeniu opłat (od 1 lutego 2008) popularność serwisu gwałtownie spadła (wycofano 80% aukcji). Obecnie eBay.pl zajmuje trzecie miejsce wśród serwisów aukcyjnych w Polsce, z 1,34% udziału w ogólnej liczbie aukcji. 23 maja 2011 roku eBay.pl ogłosił obniżenie opłat. Od dnia 8 czerwca 2011 opłaty za wystawianie aukcji zostały zniesione, zaś prowizja od sprzedaży nieznacznie wzrosła.

Przypisy

  1. eBay starts Polish auction site (ang.). bizjournals.com, 2005-04-22.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons