Adam Pawłowski (filolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiego filologa. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Adam Tomasz Pawłowski
Data i miejsce urodzenia 1961
Łódź
Zawód, zajęcie filolog, informatolog, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy profesor doktor habilitowany
Alma Mater Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Wrocławski
Uczelnia Uniwersytet Wrocławski
Stanowisko profesor nadzwyczajny,
nauczyciel akademicki

Adam Tomasz Pawłowski (ur. 1960 r. w Łodzi[1]) – polski lingwista i informatolog specjalizujący się w językoznawstwie, komunikacji, zarządzaniu informacją oraz metodologii badań. Nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1960 roku w Łodzi, od 1961 roku mieszkał w Cieplicach Śl. Zdroju, następnie w Jeleniej Górze. W 1980 roku ukończył jeleniogórskie I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego[1]. W 1979 podjął studia na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, które ukończył w 1985 roku. Cztery lata później otrzymał tytuł magistra filologii romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim[2].

Po ukończeniu studiów związał się zawodowo z Uniwersytetem Wrocławskim. W 1996 roku Uniwersytet w Lozannie nadał mu stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa o specjalności językoznawstwo na podstawie pracy pt. Séries temporelles en linguistique. Avec application á l'attribution de textes: Romain Gary et Emile Ajar, której promotorem był prof. Remi Jolivet[3]. W 2002 roku Rada Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa o specjalności lingwistyka na podstawie rozprawy Metody kwantytatywne w sekwencyjnej analizie tekstu[4]. W 2013 roku prezydent Polski Bronisław Komorowski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych[2].

Odbył liczne staże naukowe w renomowanych uczelniach zagranicznych, m.in. jako stypendysta Fundacji Aleksandra von Humboldta, występował także jako ekspert Biura Analiz i Dokumentacji Senatu RP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakresie polityki językowej[1]. Obecnie zatrudniony jest w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a w przeszłości wykładał w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze[2]. Jest członkiem International Quantitative Linguistics Association, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz Societas Humboldtiana Polonorumh. W latach 2008-2016 był Uczelnianym Koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki[1].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Jego zainteresowania naukowe obejmują metodologię badań ilościowych języka (badania modeli sekwencyjnych struktur językowych, analiza zawartości, lingwistyka korpusowa), zagadnienia z pogranicza nauk ścisłych i humanistyki, naukę o mediach i komunikacji, politykę językową oraz zarządzanie informacją. W ostatnich latach prowadził m.in. badania potencjału naukowego Dolnego Śląska, ewaluację atrakcyjności oferty edukacyjnej uczelni dolnośląskich oraz analizę procesu komunikacji naszego regionu[1].

Jest autorem czterech monografii i ponad dziewięćdziesięciu artykułów naukowych[1]. Do jego najważniejszych publikacji należą[5]:

 • Series temporelles en linguistique avec application a l'attribution de textes. Romain Gary et Emile Ajar, Lusanne 1996.
 • Metody kwantytatywne w sekwencyjnej analizie tekstu, Warszawa 2001.
 • Wincenty Lutosławski. Oblicza różnorodności, Drozdowo 2006.
 • Próba oceny naukowego potencjału Wrocławia i Dolnego Śląska, Wrocław 2008.
 • Konkurencyjność szkolnictwa akademickiego we Wrocławiu na polskim i europejskim rynku edukacyjnym, Wrocław 2010.
 • Dolny Śląsk w sferze (sieci) makroregionalnej i globalnej. Dokonanie analizy regionu w kontekście spójności zewnętrznej, przestrzennej i gospodarczej, Wrocław 2010.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Biografia na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego [on-line] [dostęp: 18.09.2013]
 2. a b c d Informacje na stronie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 18.09.2013]
 3. Dane dotyczące doktoratu na stronie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 18.09.2013]
 4. Dane dotyczące habilitacji na stronie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 18.09.2013]
 5. Wybór publikacji prof. Pawłowskiego [on-line] [dostęp: 18.09.2013]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]