Adam Walsh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Walsh
Data i miejsce urodzenia 14 listopada 1974
Hollywood (Floryda)
Data i miejsce śmierci 27 lipca 1981
Hollywood (Floryda)

Adam John Walsh (ur. 14 listopada 1974, zm. 27 lipca 1981) – amerykański chłopiec, który został porwany 27 lipca 1981 z domu towarowego Sears w Hollywood (Floryda), a następnie znaleziony martwy.

Wiadomość o śmierci Adama rozniosła się po całym świecie, a ojciec Adama, John Walsh, później został adwokatem ofiar przestępstw z użyciem przemocy oraz gospodarzem telewizyjnego programu America's Most Wanted. Seryjny morderca Ottis Toole przyznał się do zabójstwa chłopca, lecz nigdy nie został za to skazany.

Porwanie[edytuj | edytuj kod]

27 lipca 1981 podczas zakupów w domu towarowym Sears w Hollywood (Floryda) matka Adama, Revé, pozwoliła mu przyglądać się jak kilku starszych chłopców gra w gry video, a sama weszła do sklepu obok po lampę. Gdy Revé wróciła, Adama tam nie było. Istnieją podejrzenia, iż pracownica ochrony wyrzuciła chłopców ze sklepu za kłótnie przy grze video i możliwe, że Adam wyszedł razem z nimi. Policja uznała, że Adam spoufalił się ze starszymi dziećmi, które sprawiały kłopoty i zostały wyproszone ze sklepu.

10 sierpnia 1981 roku w kanale wodnym w Vero Beach na Florydzie znaleziono odciętą głowę Adama, resztki jego szczątków nigdy nie zostały znalezione.

Podejrzani[edytuj | edytuj kod]

Nikt nie został skazany za zabójstwo Adama Walsha, chociaż Ottis Toole przyznał się do winy, ale później odwołał zeznania. Toole, domniemany powiernik seryjnego mordercy Henry'ego Lee Lucasa, nie został oskarżony w sprawie Walsha, mimo że jego opis popełnienia zbrodni był pozornie prawidłowy. Policja podejrzewała go o morderstwo Walsha, ale zaginął ważny dowód w sprawie. We wrześniu 1996 roku Toole zmarł w więzieniu na marskość wątroby podczas odbywania kary dożywotniego więzienia za inne zbrodnie. Później jego siostrzenica powiedziała Johnowi Walshowi, że jej wuj na łożu śmierci przyznał się do zabójstwa Adama[1]. Jednakże zeznanie Toole'a odbierane jest sceptycznie jako że on i Henry Lee Lucas przyznali się do ponad 200 różnych zabójstw, a później dowiedziono, że wielu z nich nie popełnili.

Jeffrey Dahmer, aresztowany w Wisconsin w 1991 po zabójstwie kilkunastu mężczyzn i chłopców, również był podejrzany w sprawie morderstwa Walsha. Dahmer mieszkał w Miami Beach w czasie morderstwa Adama, a dwóch świadków widziało go w Searsie w dniu porwania. Dahmer mordował młodych mężczyzn i chłopców, ucinając im głowy[1]. John Walsh powiedział, że nie widzi dowodów łączących porwanie jego syna z uśmierceniem Dahmera, gdyż wciąż wierzy, że Adam został zamordowany przez Ottisa Toole'a[1].

Następstwa[edytuj | edytuj kod]

Porwanie i morderstwo skłoniło ojca Adama do podjęcia zawodu adwokata oraz zachęciło do stworzenia Narodowego Centrum Pomocy Zaginionym i Wykorzystywanym Dzieciom (z ang. National Center for Missing and Exploited Children, NCMEC). John Walsh został zaproszony do prowadzenia programu telewizyjnego America's Most Wanted.

Program pomocy dzieciom zagubionym w centrach handlowych o nazwie Code Adam został tak nazwany dla uczczenia pamięci Adama Walsha.

25 lipca 2006 Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził ustawę imienia Adama Walsha o ochronie i bezpieczeństwie dzieci (z ang. Adam Walsh Child Protection and Safety Act), którą prezydent George W. Bush parafował 27 lipca 2006. Ceremonia podpisania odbyła się w South Lawn na terenie Białego Domu.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Zaginięcie Adama i walka jego rodziny zostały uwiecznione w 1983 roku w filmie telewizyjnym Adam, w którym rodziców Adama zagrali Daniel Travanti i JoBeth Williams. W 1986 roku powstał sequel Adam: His Song Continues.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 'America's Most Wanted' Host Believes Dahmer is Not Son's Killer (ang.). foxnews.com, 2007-02-08. [dostęp 2009-10-21].