Adolf Froelich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adolf Froelich
Ilustracja
Adolf Froelich we Freisingu w 1912
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1887
Łaziska
Data i miejsce śmierci listopad 1943
Warszawa
Zawód lekarz dentysta

Adolf Froelich (ur. 24 grudnia 1887 w Łaziskach (województwo lubelskie), zm. w listopadzie 1943 w Warszawie) – polski wynalazca, dentysta i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Syn Rajnolda Froelicha (zarządca ziemski) i Antoniny Wilhelminy Józefiny Froelich zd. Majewska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Adolf Froelich od 1912 roku studiował browarnictwo na Wydziale Techniki Browarniczej Królewskiej Akademii Nauk Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego we Freisingu. Poza tym studiował stomatologię. Uprawnienia lekarskie uzyskał w 1918 roku[1]. Jako dentysta pracował m.in. w Jędrzejowie. Adolf Froelich wynalazł w 1932 roku podwójne śmigło[2]. Był oficerem w stopniu ppor. Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 9 Dywizji Piechoty jako lekarz dentysta.

Podwójne śmigło[edytuj | edytuj kod]

Adolf Froelich 21 października 1932 r. zgłosił podwójne śmigło do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Opisał on swój wynalazek między innymi następująco: Podwójne śmigło według niniejszego wynalazku może być stosowane do helikopterów i do samolotów i specjalnie jest obliczone na lot w ośrodkach rzadszych. Wynalazek polega na tem, że na jednym wale umieszczono dwa śmigła, z których przednie zaopatrzone jest w płaszcz. Śmigło to, obracając się razem z płaszczem, pędzi poza siebie powietrze zgęszczone na umieszczone z tyłu drugie śmigło, które wskutek tego, pracuje już w ośrodku gęstszym, zatem wydajniej. W przednim śmigle muszą być śmigi umieszczone z przodu płaszcza; główną myślą jest tu zastosowanie płaszcza, a podrzędną, czy śmigło jest wbudowane w płaszcz lub nie, gdyż o ile tylko śmigło jest umieszczone z przodu, to działanie w obu wypadkach jest analogiczne, mianowicie w płaszczu będzie się zgęszczać powietrze, wskutek czego tylne śmigło będzie pracować w gęstszym ośrodku. Śmigło podwójne może być i bez płaszcza; w tym wypadku przednie śmigło jest krótsze od tylnego, umieszczonego na tym samym wale napędowym, przyczem tylne śmigło ustawione jest w stosunku do przedniego pod kątem prostym. (Froelich 1933)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zasoby Archiwalne Samorządu Lekarskiego. [dostęp 2010-11-13].
  2. Opis Patentowy Nr 18229, Warszawa 21 sierpnia 1933, Adolf Froelich, Podwójne śmigło. Urząd Patentowy RP, 31 sierpnia 1933. [dostęp 13 listopada 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Opis Patentowy Nr 18229, Warszawa 21 sierpnia 1933, Adolf Froelich, Podwójne śmigło. Urząd Patentowy RP, 31 sierpnia 1933. [dostęp 13 listopada 2010].