Ajnsztajn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy jednostki liczności. Zobacz też: inne znaczenia słowa „einstein / Einstein ”.

Einstein lub Ajnsztajn (einstein, E) – jednostka liczności fotonów. Jeden ajnsztajn zawiera 6,02214179(30) · 1023 (liczba Avogadra) fotonów, a więc jeden ich mol. Ponieważ energia niesiona przez fotony zależy od ich częstotliwości (E = h · ν), energię oraz irradiancję fotonów o znanej liczności wyrażonej w ajnsztajnach można obliczyć jedynie w przypadku światła monochromatycznego, o stałej długości fali. Światło niesione przez promieniowanie słoneczne składa się z fotonów o różnych długościach i częstotliwościach, więc liczność jego kwantów nie jest miarą irradiancji.

Ajnsztajny są używane w fotochemii, w szczególności podczas badań fotosyntezy. Uwzględniane są wówczas fotony o długościach fali z zakresu promieniowania czynnego fotosyntetycznie. Ilość tego promieniowania wyrażana jest zwykle w mikroajnsztajnach na sekundę na metr kwadratowy. W ajnsztajnach na sekundę podawany jest przepływ strumienia promieniowania.

Nazwa ajnsztajn pochodzi od nazwiska Alberta Einsteina, który opisał m.in. zjawisko fotoelektryczne wywoływane przez padające na powierzchnię fotony.

Ajnsztajnem nazywano również pierwiastek chemiczny einstein.

Bibliografia[edytuj]

  • ajnsztajn. pwn.pl. [dostęp 28 grudnia 2008].