Ajnsztajn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jednostki liczności. Zobacz też: inne znaczenia słowa „einstein / Einstein ”.

Einstein lub Ajnsztajn (einstein, E) – jednostka liczności fotonów. Jeden ajnsztajn zawiera 6,02214179(30) · 1023 (liczba Avogadra) fotonów, a więc jeden ich mol. Ponieważ energia niesiona przez fotony zależy od ich częstotliwości (E = h · ν), energię oraz irradiancję fotonów o znanej liczności wyrażonej w ajnsztajnach można obliczyć jedynie w przypadku światła monochromatycznego, o stałej długości fali. Światło niesione przez promieniowanie słoneczne składa się z fotonów o różnych długościach i częstotliwościach, więc liczność jego kwantów nie jest miarą irradiancji.

Ajnsztajny są używane w fotochemii, w szczególności podczas badań fotosyntezy. Uwzględniane są wówczas fotony o długościach fali z zakresu promieniowania czynnego fotosyntetycznie. Ilość tego promieniowania wyrażana jest zwykle w mikroajnsztajnach na sekundę na metr kwadratowy. W ajnsztajnach na sekundę podawany jest przepływ strumienia promieniowania.

Nazwa ajnsztajn pochodzi od nazwiska Alberta Einsteina, który opisał m.in. zjawisko fotoelektryczne wywoływane przez padające na powierzchnię fotony.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • ajnsztajn. pwn.pl. [dostęp 28 grudnia 2008].