Akaśa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Akaśa, Akasza (dewanagari आकाश, trl. ākāśa, ang. Akasha) – słowo pochodzące z sanskrytu oznaczające eter rozpatrywany w dwóch znaczeniach: w sensie mitologicznym i jako jeden z żywiołów. Eter jest piątym, podstawowym elementem, który obejmuje pozostałe cztery żywioły:  vata – powietrze, ap – woda, agni – ogień i prithivi – ziemia[1].

Akaśa w kulturze[edytuj | edytuj kod]

[wymaga weryfikacji?]Termin akśa pojawiał się w starożytnej kulturze i duchowej tradycji jako Księga Życia, w której zapisywane są wszelkie wydarzenia, myśli i czyny. Wierzono, że poprzez odpowiednie przygotowanie się i dostrojenie do wibracji akaśi, można się z nią połączyć by pozyskiwać informacje. W czasach nowożytnych podobno dostęp do jej zapisów miał żyjący w pierwszej połowie XX wieku Edgar Cayce. W stanie transu otrzymywał rozbudowane przekazy z tego pola, dzięki którym zdobył ogromne zasługi w dziedzinie medycyny. Z akaśi korzystał również filozof Rudolf Steiner czy medium Helena Bławatska.

Rzekomo z powodu przyspieszonego rozwoju świadomości, którego ludzkość aktualnie jest świadkiem, wiele osób jest otwartych na pozyskiwanie informacji z tego elementu. Osoby rozwinięte duchowo oferują konsultacje służąc jako łącznik między polem akaśi a poszukującym informacji człowiekiem.

Akaśa w ezoteryce[edytuj | edytuj kod]

Według ezoteryków akasza jest polem pamięci wszechświata, z którego można czerpać wspomnienia należące do wszystkich ludzi żyjących na Ziemi oraz każdego istnienia (ezoteryczna brać zakłada, że istnienie jest przynależne wszystkiemu co istnieje np. minerałom, roślinom, a nawet planetom). Ten niewidzialny zapis ma sięgać zarówno do przeszłości, dziejącej się teraźniejszości jak i przyszłości. Nie ma jednak dowodów na posiadanie takich możliwości przez ludzi.

Hinduizm[edytuj | edytuj kod]

W hinduizmie akaśa znaczy podstawę i esencję budowy wszystkich rzeczy w świecie materialnym; najmniejszy materialny element stworzony z materii świata astralnego. Jest jednym z podstawowych żywiołów w koncepcji pięciu żywiołów indyjskich panćamahabhuta. Jego główną cechą jest śabda (w dewanagari – „dźwięk”). Jest to przestwór, przestrzeń[2], w której cztery żywioły (elementy) mają miejsce. W języku hindi akaśa oznacza niebo (w sensie fizycznym, czyli nieboskłon).

Buddyzm[edytuj | edytuj kod]

Akasza, Akaśa oznacza przestrzeń, której istnieją dwa rodzaje:

  1. Ograniczona Przestrzeń (paricchinnākāsa lub paricchedākāsa),
  2. Nieskończona Przestrzeń (anantākāsa), czyli przestrzeń kosmosu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Akasza – co to dokładnie jest? [online], Akasha Element [dostęp 2019-11-15] (pol.).
  2. Słownik terminów sanskryckich i imion własnych. W: Śri Anirwan: Joga wewnętrzna (Antarjoga). Magda Złotowska (tłum. z języka bengalskiego). Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2023, s. 121. ISBN 978-83-8252-591-5. Cytat: ja, ego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]