Edgar Cayce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edgar Cayce
Śpiący Prorok
Ilustracja
Edgar Cayce , 1910 rok
Data i miejsce urodzenia

18 marca 1877
Hopkinsville, Kentucky

Data i miejsce śmierci

3 stycznia 1945
Virginia Beach, Wirginia

Edgar Cayce, „Śpiący Prorok” (ur. 18 marca 1877 na farmie w Hopkinsville w Kentucky; zm. 3 stycznia 1945 w Virginia Beach w Wirginii) – amerykański mistyk, który twierdził, że posiadał zdolności jasnowidza i uzdrowiciela duchowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1877 roku. W wieku 20 lat nagle utracił głos. Lekarze bezskutecznie starali się mu pomóc. Jego przyjaciel, początkujący lekarz Al Layne wprowadził Cayce'a w seans hipnotyczny, podczas którego miał on sam znaleźć receptę na swoje dolegliwości. Dzięki temu całkowicie odzyskał mowę. Po namowach doktora Wesleya H. Ketchuma Cayce zaczął regularnie poddawać się hipnozie, w trakcie której miał wydawać polecenia jak pomóc danemu pacjentowi. Od tej metody zaczął być nazywany śpiącym prorokiem. Pacjenci byli dla niego anonimowi, podawano mu jedynie nazwisko i aktualne miejsce przebywania danej osoby. Mimo że Cayce nie był wykształconym człowiekiem, wkrótce zaczął wydawać tzw. readings (odczyty), w których były opisane fachowym językiem różne dolegliwości i sposoby jak sobie z nimi radzić. Powstało ich około 30 tys.

Kariera jasnowidza[edytuj | edytuj kod]

Edgar Cayce przez swoich zwolenników był uznawany również za jasnowidza. Miał przepowiedzieć takie wydarzenia, jak topnienie lodowców, zmiany klimatyczne, trzęsienia ziemi, przechylenie się osi kuli ziemskiej i przesunięcie się biegunów, jak również wydarzeń politycznych - dotyczące np. Rosji w latach 1958–1998 albo zburzenia Nowego Jorku. W przeciwieństwie do wizji dotyczących przeszłości większość jego przepowiedni była niejasna i zaszyfrowana.

Ponieważ Cayce wierzył w reinkarnację, szereg jego szczegółowych opowiadań dotyczyło dawnych cywilizacji, takich jak Og, Lemuria, Atlantyda czy starożytny Egipt. Głosił, że Atlantyda była wysoko rozwiniętą i zaawansowaną technicznie cywilizacją, a on sam w poprzednim wcieleniu był atlantyckim kapłanem[1]. Twierdził, że kompleks piramid w Gizie powstał 10 500 lat p.n.e. Utrzymywał także, że pod Wielkim Sfinksem znajduje się podziemna „Komnata Zapisków”, gdzie ukryta została tajemna wiedza Atlantów[1]. W tzw. life readings wspominał m.in. o pierwszych wędrówkach ludzi w rejony Pirenejów (według niektórych interpretacji przypuszcza się, że miał na myśli dzisiejszych Basków, mieszkających między Francją a Hiszpanią i znacznie odróżniających się kulturowo i językowo od swoich sąsiadów), a także o imperium Inków i ludach tworzących cywilizację egipską.

Jego zwolennicy uważają, że wiele wizji, o których Cayce mówił podczas swoich seansów hipnotycznych, została potwierdzona przez współczesnych naukowców, jak np. to, że Nil miał płynąć w kierunku zachodnim i wpadać do Atlantyku.

Wkład[edytuj | edytuj kod]

W 1931 r. Edgar założył w Virginia Beach w USA fundację Edgar Cayce's Association for Research and Enlightenment, która opiekuje się obecnie jego spadkiem oraz prowadzi metody leczenia według wskazówek Cayce'a.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kenneth L. Feder: Encyclopedia of Dubious Archaeology. Santa Barbara: ABC-CLIO, 2010, s. 56-57. ISBN 978-0-313-37918-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kurt Allgeier, Życie przed życiem. Wspomnienia z hipnozy. Ponowne narodziny? Józef Popkiewicz (tłum.), Marek Garbala (red.), Wrocław: Wydawnictwo Astrum, 1994, ISBN 83-85242-13-9, OCLC 69486871.