Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities) – ranking opracowany i prowadzony przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, uwzględniający osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych. Często nazywany jest potocznie rankingiem szanghajskim.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ranking dotyczy kadry naukowej i studentów w zakresie zdobywania nagród w znaczących konkursach naukowych, liczbie cytowań, publikacji w liczących się czasopismach naukowych.

W rankingu z 2016 roku pierwsze miejsce zajmuje Harvard University. Najlepszą europejską uczelnią jest zajmujący czwarte miejsce w ogólnoświatowym rankingu University of Cambridge. Za najlepszą techniczną uczelnię na świecie uznano zajmujący piąte miejsce Massachusetts Institute of Technology[1]

W rankingu uwzględnione są także 2 polskie uniwersytety: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński – w 2017 roku znajdowały się odpowiednio, w czwartej i w piątej setce rankingu[2].

Krytyka rankingu[edytuj | edytuj kod]

Wielu ekspertów uważa ranking szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong za nietrafny, m.in. ze względu na przyjęte przez jego autorów kryteria faworyzujące te dziedziny, w których są przyznawane Nagrody Nobla, czy też dużą rolę publikacji w „Nature” czy „Science”, co działa na niekorzyść dziedzin humanistycznych i technicznych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ARWU World University Rankings 2017 | Academic Ranking of World Universities, www.shanghairanking.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  2. ARWU World University Rankings 2017 (ang.). [dostęp 2017-08-25].
  3. Andrzej Kajetan Wróblewski: Pozycja nauki polskiej w międzynarodowych rankingach. W: Studia BAS [on-line]. Biuro Analiz Sejmowych, 3/2013. [dostęp 2013-09-25]. s. 101.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]