Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities) – ranking opracowany i prowadzony przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, uwzględniający osiągnięcia naukowe i badawcze uczelni wyższych. Często nazywany jest potocznie rankingiem szanghajskim.

Opis[edytuj]

Ranking dotyczy kadry naukowej i studentów w zakresie zdobywania nagród w znaczących konkursach naukowych, liczbie cytowań, publikacji w liczących się czasopismach naukowych.

W rankingu z 2016 roku pierwsze miejsce zajmuje Harvard University. Najlepszą europejską uczelnią jest zajmujący czwarte miejsce w ogólnoświatowym rankingu University of Cambridge. Za najlepszą techniczną uczelnię na świecie uznano zajmujący piąte miejsce Massachusetts Institute of Technology[1]

W rankingu uwzględnione są także 2 polskie uniwersytety: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Oba zajmują miejsca w piątej setce[2].

Krytyka rankingu[edytuj]

Wielu ekspertów uważa ranking szanghajskiego Uniwersytetu Jiao Tong za nietrafny, m.in. ze względu na przyjęte przez jego autorów kryteria faworyzujące te dziedziny, w których są przyznawane Nagrody Nobla, czy też dużą rolę publikacji w „Nature” czy „Science”, co działa na niekorzyść dziedzin humanistycznych i technicznych[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]