Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata (ang. Academic Ranking of World Universities), zwyczajowo lista szanghajska lub ranking szanghajski – zestawienie prowadzone i opracowywane przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, klasyfikujące osiągnięcia naukowe i badawcze szkół wyższych[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ranking ocenia kadrę naukową i studentów w zakresie nagród zdobytych w znaczących konkursach naukowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i liczby cytowań. Oprócz ogólnej klasyfikacji uczelni, tworzone jest także zestawienie szkół wyższych prowadzących konkretne kierunki i pod tym kątem ocenianych.

W rankingu z 2023 pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Harvarda. Najlepszą uczelnią europejską był, zajmujący czwarte miejsce w rankingu ogólnoświatowym, University of Cambridge. Za najlepszą na świecie uczelnię techniczną uznano Massachusetts Institute of Technology(zajmujący ogólnie trzecie miejsce).

W rankingu głównym uwzględniane są także polskie szkoły wyższe: w 2023 Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński znajdowały się odpowiednio w piątej setce rankingu, Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w dziewiątej, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Politechnika Warszawska w dziesiątej[2]. Kilka innych występuje w rankingach kierunkowych.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Wielu ekspertów uważa ranking szanghajskiego uniwersytetu za niemiarodajny, między innymi ze względu na przyjęte przez jego autorów kryteria faworyzujące dziedziny, w których przyznawane są Nagrody Nobla, oraz dużą rolę publikacji w „Nature” lub „Science”, co działa na niekorzyść dziedzin humanistycznych i technicznych[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 10 polskich uczelni na Liście Szanghajskiej – gratulacje od Ministra Edukacji i Nauki - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Edukacji i Nauki, 25 sierpnia 2021 [dostęp 2021-10-10] (pol.).
  2. ShanghaiRanking's Academic Ranking of World Universities [online], www.shanghairanking.com [dostęp 2024-02-11].
  3. Andrzej Kajetan Wróblewski. Pozycja nauki polskiej w międzynarodowych rankingach. „Studia BAS”. 3 (35), 2013, s. 101. Biuro Analiz Sejmowych. [dostęp 2013-09-25]. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]