Zjednoczeni Ponad Podziałami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zjednoczeni Ponad Podziałami
Ilustracja
Państwo

 Polska

Skrót

ZPP

Przewodniczący

Wojciech Kornowski

Data założenia

2018

Adres siedziby

ul. Borkowska 22,
05-077 Warszawa

Poglądy gospodarcze

solidaryzm, społeczna gospodarka rynkowa

Strona internetowa

Zjednoczeni Ponad Podziałami (ZPP) – polska partia polityczna założona w 2018 pod nazwą Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów (AZER), którą nosiła do 2022. Powstała w miejsce istniejącej w latach 2012–2017 Partii Emerytów Rencistów RP, na czele której, podobnie jak w AZER/ZPP, stał Wojciech Kornowski (w przeszłości także założyciel Polskiej Partii Gospodarczej, Polskiej Unii Gospodarczej i Ogólnopolskiej Koalicji Obywatelskiej, p.o. przewodniczącego Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, jak również prezydent organizacji Konfederacja Pracodawców Polskich).

Historia[edytuj | edytuj kod]

AZER została zarejestrowana 1 sierpnia 2018, po półrocznym rozpatrywaniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie wniosku złożonego przez Wojciecha Kornowskiego (który został przewodniczącym partii), Sławomira Batoga i Maksymiliana Bartolda[1]. W wyborach samorządowych w tym samym roku Sławomir Batóg kandydował do sejmiku mazowieckiego z listy Wolnych i Solidarnych[2].

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 z AZER związało się m.in. szereg dotychczasowych działaczy Samoobrony. W sztabie wyborczym znaleźli się m.in. liderzy Związku Słowiańskiego oraz Stronnictwa Patriotycznego Polski i Polonii, a także dyrektor biura poselskiego Janusza Sanockiego (szefa koła Przywrócić Prawo). Z partią związali się także działacze dawnego komitetu wyborczego Polskie Rodziny Razem (wywodzący się z Ligi Polskich Rodzin). Współpracę z AZER podjęły też m.in. Stronnictwo Narodowe im. Dmowskiego Romana i Piast – Jedność Myśli Europejskich Narodów, a także byli liderzy Polski Patriotycznej. W wyborach AZER zarejestrowała listy do Sejmu w trzech okręgach. W okręgu konińskim listę otworzył Zdzisław Jankowski (były poseł Samoobrony RP, jeden z liderów Związku Słowiańskiego i Polski Patriotycznej), a na 2. miejscu znalazł się prezes Piast-JMEN Eugeniusz Maciejewski. W okręgu białostockim listę otworzył Mirosław Basiewicz, znaleźli się na niej też m.in. członkowie Samoobrony i WiS. W okręgu siedleckim listę otworzył Adam Bednarczyk z Organizacji Narodu Polskiego – Liga Polska, znalazł się na niej także m.in. członek Stronnictwa Pracy[3]. W pozostałych okręgach ugrupowanie udzieliło poparcia Konfederacji Wolność i Niepodległość[4]. W wyborach komitet AZER uzyskał 5448 głosów (0,03% w skali kraju, co dało przedostatnie, 9. miejsce wśród wszystkich komitetów), zajmując ostatnie miejsce we wszystkich trzech okręgach. W konińskim zdobył 0,64% głosów, a w pozostałych nieco ponad 0,3%[5].

W wyborach prezydenckich w 2020 kandydatem partii miał być Kajetan Pyrzyński[6], jednak nie zebrał on wymaganej liczby podpisów, a po nieodbyciu się głosowania nie powołał komitetu w powtórzonych wyborach.

22 lutego 2022 liczne organizacje na czele z AZER podpisały deklarację dotyczącą powołania w wyborach parlamentarnych w 2023 wspólnego komitetu Zjednoczeni Ponad Podziałami. Wśród sygnatariuszy znalazły się partie polityczne (WiS, SPPiP, SN im. Dmowskiego Romana, Stronnictwo „Piast”, Wspólnie dla Zdrowia i Przebudzeni Konsumenci) oraz szereg innych organizacji (m.in. Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych kierowany przez Władysława Serafina, byłego posła PSL)[7]. W październiku tego samego roku partia AZER przyjęła nazwę ZPP[8].

W wyborach w 2023 ugrupowanie zarejestrowało dwóch kandydatów do Senatu związanych z Konfederacją WiN (konkurujących jednak z jej kandydatami z Ruchu Narodowego): Zbigniewa Dąbrowskiego z Konfederacji Korony Polskiej i Pawła Wyrzykowskiego z Nowej Nadziei. Zajęli oni ostatnie miejsca w swoich okręgach (łącznie oddano na nich 13 422 głosy)[9]. W wyborach do Sejmu i pozostałych możliwych okręgach do Senatu ZPP opowiedzieli się za głosowaniem na listy Konfederacji[10].

Program[edytuj | edytuj kod]

Partia ma silnie krytyczny stosunek do ugrupowań rządzących w okresie III Rzeczypospolitej (wymieniając PiS, PO, PSL i SLD), uznając za priorytet niedopuszczenie ich do rządzenia. Postuluje powołanie Biura Interwencji Państwa. Proponuje także rozwiązania dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. AZER kładzie nacisk na sprawy emerytów i rencistów, a także gospodarki (m.in. uproszczenie podatków oraz przepisów dotyczących działalności gospodarczej), polityki rodzinnej, służby zdrowia oraz wsi i rolnictwa[11].

Działacze[edytuj | edytuj kod]

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Sekretarz generalny:

  • Tadeusz Bartold

Pozostali członkowie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pozycja 45432. Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 203/2018, 18 października 2018.
  2. Serwis PKW – Wybory 2018.
  3. Serwis PKW – Wybory 2019.
  4. Korwin-Mikke: poparła nas Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów. Polsat News, 26 września 2019.
  5. Serwis PKW – Wybory 2019.
  6. Kandydat na prezydenta RP. Strona AZER.
  7. Deklaracja. Strona ZPP, 22 lutego 2022.
  8. Zjednoczeni Ponad Podziałami. Sąd Okręgowy w Warszawie.
  9. Serwis PKW – Wybory 2023.
  10. Post Wojciecha Kornowskiego w grupie ZPP. Facebook, 12 października 2023.
  11. Program AZER na stronie partii.