Wolni i Solidarni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wolni i Solidarni
Ilustracja
Skrót WiS
Lider Kornel Morawiecki
Data założenia 18 maja 2016
Adres siedziby ul. Wilcza 24 m. 6, 00-532 Warszawa
Ideologia polityczna solidaryzm
Poglądy gospodarcze solidaryzm
Obecni posłowie
3 / 460
[1]
Obecni senatorowie
0 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
0 / 555
strona oficjalna

Wolni i Solidarni (WiS) – polska partia polityczna założona w 2016, posiadająca koło poselskie[2] w Sejmie RP VIII kadencji (założone przez byłych posłów klubu Kukiz’15, członków Solidarności Walczącej). Założyciele ugrupowania wywodzą się ze środowisk prawicowych. Formacja odwołuje się do solidaryzmu[3].

Historia[edytuj]

Powstanie trzyosobowego koła ogłoszono 18 maja 2016. Przewodniczącym koła został Kornel Morawiecki, wiceprzewodniczącym Ireneusz Zyska, a sekretarzem koła została Małgorzata Zwiercan, Członkowie koła zadeklarowali wsparcie dla polityki gospodarczej i socjalnej rządu Beaty Szydło[4] We wrześniu 2016 Kornel Morawiecki poinformował, że złożony został wniosek o rejestrację partii WiS. Sąd dokonał rejestracji 18 listopada tego samego roku[5].

7 kwietnia 2017 posłowie WiS zagłosowali przeciw wnioskowi o wyrażenie konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło i powołanie na premiera przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny[6].

Program[edytuj]

Partia stawia za cel „przebudowę ustroju Polski w duchu solidaryzmu”. Odwołuje się do wolności jako „swobody wielorakich, odpowiedzialnych działań w przestrzeni publicznej”. Opowiada się za łagodzeniem sporów w polityce i zwiększeniem aktywności obywatelskiej. Postulatami WiS są m.in.: kształcenie się jako nowa forma płatnej pracy, podatek od wielkiego kapitału, samorząd gospodarczy, kadencyjność władz samorządowych, wynagradzanie matek wychowujących dzieci oraz próżniowe koleje wielkiej prędkości. Ugrupowanie jest również za reformą wymiaru sprawiedliwości, sprawnym systemem podstawowej opieki zdrowotnej (i profilaktyką), zwiększeniem nakładów na naukę i kulturę, tanim budownictwem mieszkaniowym, a także rozwojem własności pracowniczej oraz rodzimej spółdzielczości i handlu[7].

Przypisy

  1. Kluby i koła, sejm.gov.pl.
  2. Koło Poselskie Wolni i Solidarni, sejm.pl.
  3. Powstało koło poselskie „Wolni i Solidarni”, onet.pl, 18 maja 2016.
  4. Przemysław Dubiński, Kornel Morawiecki dla WP: patrzę na Smoleńsk, jak na ostatni akord II Wojny Światowej, wp.pl, 12 września 2016.
  5. Pozycja 5859, Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 34/2017, 17 lutego 2017.
  6. Głosowanie nr 9 na 39. posiedzeniu Sejmu, sejm.gov.pl, 7 kwietnia 2017.
  7. Statut partii politycznej Wolni i Solidarni, 19 sierpnia 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj]