Akupresura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akupresura – metoda leczenia pochodząca z Chin, znana już 7 tysięcy lat temu[1]. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Akupresura jest "miękką" wersją akupunktury i według jej zwolenników jest ona cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej.

Mechanizmy działania[edytuj | edytuj kod]

Konwencja zachodnia[edytuj | edytuj kod]

Metoda ta polega na naciskaniu na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając zakończenia nerwowe znajdujące się w tych miejscach. Powstałe w ten sposób impulsy biegną drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego, dochodząc do kory mózgowej i stamtąd dalej drogami nerwowymi do chorego narządu. Powoduje to zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu.

Konwencja chińska[edytuj | edytuj kod]

Sposób ten polega na dotknięciach, które odblokowują przepływ energii Yin i yang i prowadzą do jej zrównoważenia. Według chińskiej medycyny brak tej równowagi jest przyczyną większości chorób somatycznych.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa "akupresura" utworzona jest na wzór terminu akupunktura i w rzeczywistości znaczy "naciskanie igłą" (acu to narzędnik od łac. acus, igła).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. akupresura w encyklopedii PWN. PWN. [dostęp 2012-08-30].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.