Akupresura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akupresura – metoda leczenia pochodząca z Chin, znana już 7 tysięcy lat temu[1]. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka.

Mechanizmy działania[edytuj | edytuj kod]

Konwencja zachodnia[edytuj | edytuj kod]

Naciski wpływają na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając zakończenia nerwowe znajdujące się w tych miejscach. Powstałe w ten sposób impulsy biegną drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego, dochodząc do kory mózgowej i stamtąd dalej drogami nerwowymi do chorego narządu. Powoduje to zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu.

Konwencja chińska[edytuj | edytuj kod]

Dotknięcia odblokowują przepływ energii Yin i yang i prowadzą do ich zrównoważenia. Według medycyny chińskiej brak tej równowagi jest przyczyną większości chorób somatycznych.

Akupresura jest "miękką" wersją akupunktury i według zwolenników podobnie jak ona jest cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Nadmierne lub nieumiejętne stosowanie akupresury, zwłaszcza u osób wrażliwych na nią, może prowadzić do takich objawów jak np. biegunka, kołatanie serca lub wymioty[potrzebny przypis].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa "akupresura" utworzona jest na wzór terminu akupunktura i w rzeczywistości znaczy "naciskanie igłą" (acu to narzędnik od łac. acus, igła).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. akupresura w encyklopedii PWN. PWN. [dostęp 2012-08-30].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.