Alan Sugar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lord Alan Michael Sugar (ur. 24 marca 1947) – angielski biznesmen, doradca polityczny, gwiazda programu BBC „The Apprentice”. W 2009 roku z majątkiem 830 mln funtów brytyjskich, sklasyfikowany na 59 miejscu najbogatszych ludzi przez brytyjski tygodnik Sunday Times. Założyciel i wieloletni prezes firmy Amstrad.

Alan Michael Sugar
Amstrad CPC 464

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Alan Michael Sugar urodził się jako czwarte, najmłodsze dziecko w rodzinie krawca. Wychowywał się na osiedlu komunalnym w dzielnicy Hackney we wschodniej części Londynu.

W wieku 16 lat porzuca szkołę i zakłada swoją pierwszą firmę. Zajmuje się handlem warzywami, następnie antenami samochodowymi, które rozwozi po okolicznych sklepach z artykułami motoryzacyjnymi.

W roku 1968 założył i był właścicielem firmy Amstrad. Powstała ona w roku, a jej nazwa to akronim od jego imienia i nazwiska. W 1980 firma trafia na londyńską giełdę papierów wartościowych. W szczytowym okresie swojej popularności, tj. w latach 80', kiedy to Amstrad zajmował się produkcją komputerów osobistych, a sztandarowy produkt Amstrad CPC 464 podbija rynki, jej wartość była wyceniana na 1,2 mld funtów brytyjskich. W 1986 roku przejmuje firmę Clive'a SinclairaSinclair Research Ltd. – innego producenta komputerów. W 2007 roku Sugar odsprzedaje ją firmie BSkyB za ok. 125 mln funtów brytyjskich.

W roku 2000 Alan Sugar otrzymuje z rąk królowej brytyjskiej honorowy tytuł szlachecki w uznaniu usług, jakie oddał angielskiemu biznesowi.

Sugar odchodzi na emeryturę w lipcu 2008 roku, rezygnując z posady prezesa w należącej już podówczas do BSkyB firmie Amstrad. W styczniu 2009 roku w telewizji BBC Two wyemitowano film o jego życiu: „The Real Sir Alan”.

Własnością rodziny w dalszym ciągu pozostaje inna firma – Amsair Executive Aviation (nazwa również wywodzi się od założyciela: Alan Michael Sugar Air). Zajmuje się ona dzierżawieniem ekskluzywnych samolotów na prywatny użytek. Przez swoje koneksje z firmami lotniczymi imperium powietrzne sir Alana oferuje ponad 5000 maszyn różnych typów. Zarządzanie spółką zlecił on synowi Danielowi.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Alan Sugar znany jest ze swoich licznych gaf. Jego żona Ann wspomina, że po otrzymaniu tytułu szlacheckiego, wysłał do wszystkich swych pracowników list, w którym przypominał im, że od tej pory mają zwracać się do niego, używając słówka „Sir”. Znana jest jego wypowiedź wysłana faxem do jednego z chińskich producentów elektroniki: „Drogi Panie Ching Chang Chong, otrzymaliśmy Pana sprzęt. Jest gówniany”. Najsławniejszą jednak jego wpadką była wypowiedź na temat iPoda. Sir Alan Sugar stwierdził w lutym 2005, że przed następnymi świętami Bożego Narodzenia iPod będzie: „dead, finished, gone, kaput”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]