Aldo Patriciello

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aldo Patriciello
Data i miejsce urodzenia 27 września 1957
Venafro
Zawód polityk
Partia Forza Italia

Aldo Patriciello (ur. 27 września 1957 w Venafro) – włoski polityk, były działacz chadecji, poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Posiada wykształcenie średnie zawodowe, w 1976 uzyskał dyplom geometry. Od połowy lat 70. związany z włoską Chrześcijańską Demokracją. Został wkrótce członkiem kierownictwa regionalnej organizacji młodzieżowej. W latach 1983–1995 wchodził w skład zarządu gminy Venafro. Był też radnym regionu administracyjnego Molise, asesorem m.in. odpowiedzialnym za budżet regionu, a w latach 1995–2006 wiceprzewodniczącym zarządu regionalnego.

Po rozwiązaniu chadecji działał we Włoskiej Partii Ludowej, Demokracji Europejskiej, a od 2002 w Unii Chrześcijańskich Demokratów i Centrum.

W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy UDC. Mandat europosła objął w 2006 w miejsce innego z chadeków, wybranego do krajowej Izby Deputowanych. Został wkrótce ostatecznie skazany za nielegalne finansowanie[1][2]. Wymierzono mu wówczas karę czterech miesięcy pozbawienia wolności za bezprawne wspieranie kampanii wyborczej jednego z kandydatów na początku lat 90.

W 2008 poparł postulat współpracy UDC z innymi ugrupowaniami skupionymi wokół Silvia Berlusconiego. Wkrótce opuścił dotychczasową partię, przechodząc do Forza Italia i wraz z FI do Ludu Wolności. W wyborach w 2009 po raz kolejny został europosłem. Zasiadł w grupie Europejskiej Partii Ludowej, Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Komisji Kontroli Budżetowej. Po faktycznym rozwiązaniu PdL został członkiem reaktywowanej partii Forza Italia. W 2014 uzyskał europarlamentarną reelekcję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Trenta onorevoli nella black list del Parlamento (wł.). la Repubblica.it, 22 lutego 2008.
  2. Questi non li votiamo (wł.). espresso.repubblica.it, 14 maja 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]