Aleiodes abdominalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleiodes abdominalis
Cresson, 1869
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

stylikowce

Rodzina

męczelkowate

Podrodzina

Rogadinae

Rodzaj

Aleiodes

Gatunek

Aleiodes abdominalis

Aleiodes abdominalis – gatunek błonkówki z rodziny męczelkowatych.

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Osiąga 6–8 mm długości. Otwór gębowy okrągły. Pole malarne dłuższe niż szerokość żuwaczek u podstawy. Czułki składają się z 54–63 segmentów. Przyoczka małe, odległość między okiem a przyoczkiem bocznym wyraźnie większa niż jego średnica. Średnia długość przedplecza mniejsza niż odległość między przyoczkiem bocznym a żeberkiem potylicznym. Mezopleuron gładki. Pierwszy tergit metasomy węższy u podstawy i szerszy na końcu, zaś trzeci jest żebrowany w przedniej części i gładki dalej. U samców 4–6 tergit metasomy pokryty gęstymi włoskami. U samic koniec metasomy nie jest zwężony (dymorfizm płciowy). Koniec goleni tylnych odnóży bez rzędu sztywnej szczecinki wzdłuż wewnętrznej krawędzi. Pazurki stóp silnie grzebieniaste na całej długości. Żyłka Żyłka 1cu-a w przednim skrzydle znajduje się w mniejszej odległości od żyły M niż trzy jej długości. Żyłka Rs w tylnym skrzydle lekko zakrzywiona w dół. Żyłka m-Cu w tylnym skrzydle obecna[1].

Ubarwienie cała przeważnie dwukolorowe, pomarańczowo-czarne. Głowa i metasoma czarne, pierwsze trzy tergity metasomy pomarańczowe, pozostałe ubarwione zmiennie – pomarańczowo bądź czarno. Pokrywka skrzydłowa żółta. Czułki oraz nogi pomarańczowe. stopy tylnych odnóży pomarańczowe do ciemnobrązowych. Skrzydła lekko pigmentowane[1].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje we wschodniej części Ameryki Północnej od Quebecu i Ontario w Kanadzie na płn., po Karolinę Północną na płd. i Dakotę Południową i Arizonę na zach. Częstszy we wschodniej części zasięgu[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Aleiodes abdominalis jest wewnętrznym parazytoidem larw ciem z rodziny sówkowatych, choć żywiciele są słabo poznani. Mumia ma długość ok. 1 cm, jest gładka i ubarwiona ciemnobrązowo przez co jest trudna do zauważenia na zdrewniałych częściach roślin. Może być to przyczyną słabego poznania żywicieli tego gatunku. W północnej części zasięgu imago pojawiają się na początku czerwca[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]