Przejdź do zawartości

Aleksander Oniszczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander Oniszczuk
Ilustracja
Aleksander Oniszczuk, Drezno 2006
Data i miejsce urodzenia

3 września 1975
Sewastopol

Obywatelstwo

ZSRR
Ukraina
Stany Zjednoczone

Tytuł szachowy

arcymistrz (1994)

Ranking FIDE

2640 (01.07.2022)

Ranking krajowy FIDE

14[1]

Strona internetowa
Merida 2008, finał – Aleksander Oniszczuk i Yuniesky Quezada Pérez.

Aleksander Oniszczuk, ukr. Олександр Оніщук (ur. 3 września 1975 w Sewastopolu) – amerykański szachista ukraińskiego pochodzenia, arcymistrz od 1994 roku. W 2001 zamieszkał w Baltimore i przyjął obywatelstwo amerykańskie.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Jest dwukrotnym wicemistrzem świata juniorów: z roku 1991 (w grupie do lat 16) oraz z roku 1995 (do lat 20, w Halle). W 1993 podzielił I m. (wspólnie z Ralfem Lauem) w Dortmundzie, a w 1995 zwyciężył w otwartym turnieju w Groningen. W roku 1996 zajął I m. (przed Wiktorem Bołoganem) w Wijk aan Zee (turniej B). Dzięki temu zwycięstwu, w kolejnym roku ponownie wystąpił w Wijk aan Zee i podzielił (w turnieju A) II m. za Walerijem Sałowem, wspólnie z Jeroenem Piketem i Iwanem Sokołowem. Zwyciężył również w dwukołowym turnieju w Biel. Od tego też (1997) roku był stałym współpracownikiem byłego mistrza świata, Anatolija Karpowa. W 1998 triumfował w turnieju Tan Chin Nam w Pekinie. Rok później zajął III m. (za Loekiem van Welym i Michaiłem Gurewiczem) w Memoriale Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdroju. W 2000 po raz drugi zwyciężył (wraz z Siergiejem Tiwiakowem i Borysem Awruchem) w turnieju B w Wijk aan Zee. Dwa lata później zwyciężył w bardzo silnie obsadzonym turnieju w miejscowości Pojkowskij (przed m.in. Aleksiejem Driejewem, Wadimem Zwiagincewem, Siergiejem Rublewskim i Iwanem Sokołowem). W 2005 zdobył w Buenos Aires brązowy medal mistrzostw Ameryki. W 2006 zwyciężył w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych rozegranych w San Diego. W 2007 podzielił II m. (wspólnie z Jewgienijem Aleksiejewem i Wiktorem Bołoganem) w silnie obsadzonym turnieju w miejscowości Pojkowskij oraz zajął II m. w Biel Chess Festival (przegrywając w dogrywce o I m. z Magnusem Carlsenem). W 2008 zdobył w Tulsie srebrny medal mistrzostw Stanów Zjednoczonych, podzielił I m. (wspólnie z Warużanem Akobianem, Pentala Harikrishna i Leonidem Kritzem) w Lubbock oraz zwyciężył w memoriale Carlosa Torre Repetto, rozegranym w Méridzie. W 2009 samodzielnie zwyciężył w otwartym turnieju w Moscow Open w Moskwie. W 2013 zdobył brązowy medal indywidualnych mistrzostw Stanów Zjednoczonych.

Wielokrotnie reprezentował Ukrainę i Stany Zjednoczone w turniejach drużynowych, m.in.:

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 lipca 2010, z wynikiem 2701 punktów zajmował wówczas 36. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 3. miejsce wśród amerykańskich szachistów[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]