Aleksandr Możajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandr Możajski
Алекса́ндр Фёдорович Можа́йский
ilustracja
kontradmirał kontradmirał
Data i miejsce urodzenia

21 marca 1825
Ruotsinsalm

Data śmierci

1 kwietnia 1890

Siły zbrojne

 MW Imperium Rosyjskiego

Odznaczenia
Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie)

Aleksandr Fiodorowicz Możajski (ur. 9 marca?/21 marca 1825 w Ruotsinsalm, zm. 20 marca?/1 kwietnia 1890, pochowany w Petersburgu) – rosyjski kontradmirał, pionier lotnictwa. Próby samolotu jego konstrukcji przeprowadzono 20 lipca?/1 sierpnia 1882 roku. W jego pałacu w Woronowicy na Podolu nabytym od Grocholskich mieści się muzeum lotnictwa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Możajski zajmował się aerodynamiką, wykorzystując środki własne i fundusze z Ministerstwa Wojny. Około 1880 roku zbudował zestaw latawców, przy pomocy których wzniósł się w powietrze. Nieco później zaprojektował samolot napędzany silnikiem parowym, który opatentował. Otrzymawszy grant rządowy, zbudował taką maszynę, która w 1884 roku wystartowała z pochylni i wykonała „skok” na odległość ok. 30 m. Mimo wielu zaawansowanych elementów, jak np. pełny zestaw stateczników i sterów aerodynamicznych, samolot Możajskiego nie był zdolny do pełnego, kierowanego lotu, ze względu na niewłaściwy, płaski profil skrzydła, który nie zapewniał wystarczającej siły nośnej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carroll Gray: Aleksandr Fyodorovich Mozhaiski. [w:] Flying Machines [on-line]. 2003. [dostęp 2012-11-01]. (ang.).