Przejdź do zawartości

Aleksandra Dobrowolska (kustosz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandra Dobrowolska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 grudnia 1906
Książ Wielki

Data i miejsce śmierci

13 stycznia 1989
Kielce

Zawód, zajęcie

pedagog, kustosz

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” Odznaka „Za opiekę nad zabytkami”

Aleksandra Agnieszka Dobrowolska (nazwisko panieńskie: Zasuszanka) (ur. 7 grudnia 1906 w Książu Wielkim, zm. 13 stycznia 1989 w Kielcach) – polska działaczka społeczna, kustosz, organizatorka muzeów. Autorka słów Marsza Lotników.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Gimnazjum im. Królowej Kingi w Kielcach[1], następnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1932 pracowała jako nauczycielka w II Miejskim Gimnazjum Żeńskim im. Jana Kochanowskiego w Warszawie[2]. Była entuzjastką lotnictwa, organizowała w Warszawie szkolne koła LOPP, pisała artykuły o tematyce lotniczej do prasy warszawskiej i kieleckiej, wykonała korektę księgi pamiątkowej „Ku czci poległych lotników”[1]. W 1933 r. napisała słowa Marsza Lotników[3], do których muzykę napisał Stanisław Latwis.

Po wybuchu wojny emigrowała z mężem, kpt. obserwatorem Krzysztofem Dobrowolskim do Wielkiej Brytanii, gdzie była m.in. spikerką BBC, pisała artykuły na tematy lotnicze, była matką chrzestną sztandaru polskich lotników, który został wykonany przez konspiratorów w okupowanym kraju w Wilnie i przesłany do Anglii[2].

Po powrocie do kraju osiedliła się w Kielcach, gdzie pracowała jako kustosz Muzeum Świętokrzyskiego, realizując jednocześnie swoje pasje lotnicze w Aeroklubie Kieleckim. Była organizatorką muzeów: Sienkiewicza w Oblęgorku, Żeromskiego w Kielcach i Kochanowskiego w Czarnolesie. Opiekowała się także lokalnymi artystami. Po śmierci została pochowana w grobie rodzinnym, w Kielcach[2].

Odznaczenia i nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku jej imieniem nazwano jedną z ulic na osiedlu Słoneczne Wzgórze w Kielcach. W 2012 r. W Dowództwie Sił Powietrznych odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą autorom Marsza Lotników Aleksandrze Zasuszance-Dobrowolskiej i por. pil. Stanisławowi Latwisowi. Również głównej sali konferencyjnej w DSP nadano imię twórców Marsza Lotników[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Zasuszanka, Aleksandra Agnieszka. mhki.kielce.eu. [dostęp 2019-03-26]. (pol.).
  2. a b c Dobrowolska Aleksandra. mhki.kielce.eu. [dostęp 2019-03-26]. (pol.).
  3. Zasuszanka, Aleksandra Agnieszka. bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 2019-03-26]. (pol.).
  4. Odsłonięcie tablicy autorów marsza lotników. dlapilota.pl. [dostęp 2019-03-26]. (pol.).