Alergia na substancje zapachowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alergia na substancje zapachowe (ang. fragrance allergy) – rodzaj alergii na substancje chemiczne, wykorzystywane jako aromaty w przemyśle kosmetycznym.

Obecnie używanych jest ponad 5000 substancji zapachowych, z tego tylko kilka jest istotnym czynnikiem alergii. Są to:

Obecnie uważa się, że po uczuleniu na nikiel, uczulenie na środki zapachowe jest drugą co do częstości postacią alergii, co świadczy o częstości problemu, zwłaszcza że szacuje się, iż 95% kobiet i 75% mężczyzn ma codzienny kontakt z tymi substancjami[2].

Alergia na substancje zapachowe przejawia się najczęściej jako alergiczne kontaktowe zapalenie skóry lub pokrzywka przewlekła[3]. Charakterystyczną lokalizacją zmian jest skóra twarzy i kończyn górnych.

Alergia na substancje zapachowe wykrywane jest obecnie za pomocą płatkowych testów skórnych z zastosowaniem substancji fragrance mix[3], która bywa także nazywana perfume mix[4]. W diagnostyce może być wykorzystywany także balsam peruwiański, który cechuje się jednak mniejszą swoistością wykrywania nadwrażliwości.

Pojęcie Alergia na zapachy nie powinna być utożsamiana z pojęciem alergii na kosmetyki, gdyż w tym drugim wypadku ważną rolę w powstawaniu alergii odgrywają ponadto substancje konserwujące, a wśród nich formalina i parabeny[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.