Formalina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Formalina – wodny nasycony (ok. 35–40%) roztwór formaldehydu (aldehydu mrówkowego)[1]. Ciecz bezbarwna o drażniącym ostrym zapachu i smaku. Jako środek wygodniejszy w użyciu zastępuje sam formaldehyd, który w warunkach normalnych jest gazem. Miesza się m.in. z etanolem, który służy do jej stabilizowania, gdyż czysta formalina ma tendencję do polimeryzacji do trioksanu lub polioksymetylenu.

Jest silnie toksyczna i bakteriobójcza – ścina białka zarówno strukturalne, jak i enzymatyczne.

Zastosowanie[edytuj]

Ma różne zastosowania w wielu rodzajach przemysłu chemicznego, tworzyw sztucznych i gumy, produkcji papieru i wielu innych.

Stężona służy do wypalania brodawek i cyst. W wodnym rozcieńczeniu 1–2 procentowym stosowana jako środek antyseptyczny, odkażający i przeciwpotny. Ponadto wykorzystuje się ją do konserwacji i przechowywania preparatów biologicznych, w stężeniu 3% do tkanek roślinnych, a 5% do anatomicznych preparatów zwierzęcych. Kilkuprocentowe roztwory wodne formaliny stosowane są w muzealnictwie do konserwacji, np. do obrazów zawierających w farbach substancje białkowe, a w dawnej fotografii jako środek ścinający żelatynę stanowiącą bazę emulsji fotograficznej (zarówno do błon, jak i papierów).

W Polsce producentem formaliny jest Lerg SA[2].

Przypisy

  1. Podręczny słownik chemiczny. Romuald Hassa, Janusz Mrzigod, Janusz Nowakowski (redaktorzy). Wyd. I. Katowice: Videograf II, 2004, s. 135. ISBN 8371832400.
  2. Produkty: formalina