Alex Turner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alex Turner
Ilustracja
Imię i nazwisko Alexander David Turner
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1986
Sheffield, Wielka Brytania
Instrumenty gitara, gitara basowa, organy typu combo, pianino
Gatunki rock
Zawód muzyk, wokalista, autor tekstów
Wydawnictwo Domino Recording Company
Powiązania Nick O'Malley, Matt Helders, Jamie Cook, Miles Kane
Instrument
Fender Stratocaster
Fender Bronco
Fender Jazzmaster
Vox Teardrop
Gibson Les Paul Custom
Gretsch G6143 Spectra Sonic
Ovation Viper
Martin GT-75
Gretsch G6128T-1962 Duo Jet
Gibson J-45 Standard Acoustic
Zespoły
Arctic Monkeys
The Last Shadow Puppets
Strona internetowa

Alexander David Turner (ur. 6 stycznia 1986) – brytyjski muzyk. Jest członkiem i liderem zespołów Arctic Monkeys i The Last Shadow Puppets, w których jest wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Dorastał na przedmieściach Sheffield jako jedyny syn małżeństwa nauczycieli. Na Gwiazdkę roku 2001, Alex otrzymał swoją pierwszą gitarę, podobnie jak jego sąsiad – Jamie Cook. Według samego Turnera, to zespół Oasis wzbudził w nim pragnienie grania na gitarze. Z kolei zachowanie Craiga Nichollsa – wokalisty australijskiej kapeli rockowej The Vines – zmusiło go do myślenia „To właśnie o TO chodzi w byciu wokalistą”. Turner twierdzi, że jego występy są ściśle związane ze scenicznymi popisami Nichollsa. Alex: „Gdy gramy, robię to co Craig Nicholls, w pełni się wyluzowuję”. Jednakże, to wpływy rodziców Turnera (nauczycieli języka niemieckiego i muzyki), pomogły młodemu muzykowi zwracać uwagę na muzyczne detale i skupiać się na budowaniu ciekawych pod względem językowym tekstów piosenek.

Powstanie zespołu Arctic Monkeys[edytuj | edytuj kod]

Razem z Andym Nicholsonem i Mattem Heldersem, Alex uczęszczał do Stocksbridge High School, gdzie założył w 2002 roku zespół Arctic Monkeys. Turner pracował w tym czasie jako kelner w barach, często podczas koncertów lokalnych zespołów. Turner: „Bardzo drażniło mnie, kiedy zespoły pojawiały się na scenie i mówiły «Mamy nasze płyty do sprzedania – trzy funty każda…», wtedy myślałem: «Spadajcie! Myślicie, że niby kim jesteście?»”. W oparciu o te doświadczenia, zespół na początku swojej kariery miał w zwyczaju rozdawać za darmo swoje CD.

Turner zawsze był głównym autorem tekstów, a jego umiejętność wnikliwej obserwacji codziennego życia w dużym mieście i przelewanie swoich przemyśleń na papier, skłaniały krytykę do porównywania Turnera do frontmana The Streets, Mike’a Skinnera. Opisując sposób, w jaki tworzy piosenki, Turner mówi: „Myślę o czymś, spisuję swoje myśli i zaczynam budować tekst w takiej luźnej formie. Najlepsze przychodzi, gdy mam już melodię i rytm, wiem wtedy jak wiele sylab jest w każdej linijce, zaczynam więc przebudowywać utwór zgodnie co do tych podstaw, zwracam dużo uwagi na każdy drobny aspekt”.

Solowa twórczość[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2011 roku Turner wydał EP o nazwie Submarine, który jest również soundtrackiem do filmu o tym samym tytule. Zostało na nim zawartych sześć akustycznych utworów, w tym późniejszy hit Arctic Monkeys pod tytułem Piledriver Waltz. Album otrzymał przychylne recenzje.

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Turner prawie zawsze grał na arktycznie białej (Arctic White) gitarze Fender Stratocaster, jak również na czarnej Fender Bronco podczas tworzenia nowego singla Brianstorm i kilku innych piosenek z nowej płyty „Favourite Worst Nightmare”. Związek między nazwą modelu gitary Turnera a nazwą zespołu nie jest potwierdzony. Generalnie, podczas ostatnich występów Alex gra tylko na gitarze Bronco, przy czym zmienia ją na gitarę Gretsch Spectra Sonic podczas grania utworu „If You Were There, Beware”. Muzyk używa wzmacniacza AD30TC w wersji combo.

W 2009 r. Alex Turner zaczął grać na gitarze Fender Jazzmaster oraz Ovation Viper. W piosence Teddy picker Alex gra na gitarze firmy Gibson.

W utworze "Do I Wanna Know?", korzysta z gitary Vox Teardrop 12 String.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Prywatne życie Turnera jest skutecznie skrywane przed mediami. Alex ma duży dystans do gwiazdorskiego stylu życia; on i jego zespół wolą pozostawać w rodzinnym mieście Sheffield, wspierać lokalne zespoły, wracać do ulubionego klubu „The Leadmill” i kibicować ‘swojej’ drużynie piłkarskiej – Sheffield Wednesday. Jak i pozostali członkowie Arctic Monkeys, wokalista rzadko komentuje swoje życie uczuciowe.

Piosenka „Fluorescent Adolescent” jest jedyną piosenką, której autorstwo Alex Turner dzieli z inną osobą. Jest nią jego była dziewczyna Johanna Bennett..