Alexander Lowen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alexander Lowen (ur. 23 grudnia 1910 w Nowym Jorku, zm. 28 października 2008) – amerykański psychiatra i psychoterapeuta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył City College w Nowym Jorku ze stopniem licencjata ekonomii. Następnie zdał do Brooklyn Law School, gdzie otrzymał tytuł magistra prawa summa cum laude (z wielkim wyróżnieniem)[potrzebny przypis]. Kontynuując studia uzyskał tytuł doktora magna cum laude (z ogromnym wyróżnieniem). Wykładał prawo, a podczas wakacji zajmował się prowadzeniem zajęć związanych ze sportem i aktywnością fizyczną, którymi był zainteresowany od wczesnej młodości. W tym czasie zaczął interesować go związek między zdrowiem fizycznym a psychicznym [potrzebny przypis]. Zaczął zgłębiać i praktykować jogę oraz progresywną relaksację mięśniową, jednak osiągnięte wyniki nie usatysfakcjonowały go. Na jesieni 1940 roku zaczął uczęszczać na kurs analizy charakteru, prowadzony przez Wilhelma Reicha, na którym Reich wyjaśniał zależności między napięciami mięśniowymi, pancerzem charakteru i osobowością neurotyczną, oraz prezentował swoje odkrycia i techniki terapeutyczne skoncentrowane na ciele[potrzebny przypis].

Swoją własną terapię rozpoczął Lowen pod okiem Reicha wiosną 1942 roku[potrzebny przypis]. Trwała ona trzy lata. Jej zakończenie było równoznaczne z tym, że sam mógł prowadzić własną praktykę terapeutyczną[potrzebny przypis]. Tak też uczynił, jednak po dwóch latach wyjechał do Europy, gdzie w wieku 36 lat rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Genewie. Najważniejszym – choć nie jedynym – powodem ich rozpoczęcia, była chęć pogłębienia i zrozumienia w kategoriach medycznych, najważniejszych dla niego zjawisk w życiu człowieka – honoru, odwagi, piękna, godności, a ponadto zgłębienie ludzkiej seksualności, którą już wtedy Lowen uważał za bardzo ważną dla zdrowia[potrzebny przypis]. Studia ukończył w 1951 roku. W książce "Duchowość ciała" pisze, że zdobył dzięki nim bezcenną wiedzę, ale żadne ze wspomnianych pojęć nie zostało na zajęciach poruszone nawet w najmniejszym stopniu[potrzebny przypis]. Seksualność została potraktowana i opisana tylko i wyłącznie w kategoriach funkcji reprodukcyjnej. Po powrocie do USA drogi Lowena i Reicha rozeszły się. Alexander Lowen zaczął rozwijać wraz z Johnem Pierrakosem swoje własne podejście terapeutyczne, które nazwał bioenergetyką, lub analizą bioenergetyczną[potrzebny przypis].

Pomimo tego, że bioenergetyka czerpie z reichowskiej wegetoterapii, jest systemem oryginalnym – opracowane ćwiczenia są dziełem Lowena i Pierrakosa.

Aleksander Lowen był twórcą Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej, założonego w 1956 roku i mieszczącego się w Nowym Jorku, oraz Ośrodka Serca w New England, który powołał do życia wraz z kardiologiem[potrzebny przypis] Stephenem Sinatrą.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Wydane w Polsce

(spis według kolejności ukazywania się tytułów oryginalnych, w nawiasach podano tytuły oryginalne wraz z rokiem pierwszego wydania)

 • Język ciała (The Language of the Body, 1958) Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Koszalin 2012
 • Zdrada ciała (The Betrayal of the Body,1967) Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Koszalin 2012
 • Przyjemność. Kreatywne podejście do życia (Pleasure, 1970) Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2011 (wznowienie 2012)
 • Depresja i ciało (Depression and the Body, 1972) Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2012
 • Bioenergetyka (Bioenergetics, 1975) Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Koszalin 2011
 • Droga do zdrowia i witalności – Podręcznik ćwiczeń bioenergetycznych napisany wraz z żoną, Leslie Lowen (The Way to Vibrant Health, 1977) Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Koszalin 2011
 • Lęk przed życiem (Fear of Life, 1980) Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Koszalin 2010
 • Narcyzm – zaprzeczenie prawdziwego ja (Narcissism, 1984) Wydawnictwo Jacek Santorski i Spółka, Warszawa 1995 (wznowienie Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Koszalin 2013)
 • Miłość, seks i serce (Love, Sex and Your Heart, 1988) Wydawnictwo Pusty Obłok, Warszawa 1990 (wznowienie Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2011)
 • Duchowość ciała (The Spirituality of the Body, 1990) Wydawnictwo Jacek Santorski i Spółka, Warszawa 1991 (wznowienie Wydawnictwo Czarna Owca, 2012)
 • Radość (Joy, 1995) Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010 (wznowienie 2012)
 • Głos ciała. Wybrane wykłady publiczne z lat 1962-1982 (The Voice of the Body: The Role of the Body in Psychotherapy, 2005) Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Koszalin 2013
Pozostałe
 • Love and Orgasm, 1965
 • Honoring the body: the autobiography of Alexander Lowen, 2003