Alistair Cooke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alistair Cooke

Alistair Cooke (ur. 20 listopada 1908 w Salford, Anglia, zm. 30 marca 2004 w Nowym Jorku), dziennikarz amerykański pochodzenia angielskiego. Prawie całe swoje życie mieszkał i pracował w Nowym Jorku.

W wieku 22 lat zmienił swoje oryginalne imię Alfred na Alistair. Studiował w Jesus College w Cambridge, następnie na Uniwersytecie Yale. Od tego czasu związany z USA, podjął pracę dziennikarską w NBC.

W latach 1935-1937 przebywał w Londynie jako korespondent NBC; prowadził wówczas cykl audycji London Letter. Były to cotygodniowe, 15-minutowe pogadanki o życiu w Wielkiej Brytanii, przeznaczone dla słuchacza amerykańskiego.

Po powrocie do USA przyjął (w 1941) obywatelstwo amerykańskie.

Już w 1938 Cooke zaproponował rozgłośni BBC cykl audycji analogicznych do tych, jakie prowadził w Londynie; tym razem miały to być opowieści o życiu w Ameryce, których odbiorcami mieli stać się Brytyjczycy. Wybuch II wojny światowej odwlekł rozpoczęcie regularnego nadawania; powstał przed wojną prototyp – Mainly About Mannhatan. 24 marca 1946 ruszył na stałe cykl American Letter (od 1950 pod nazwą Letter from America). Zaplanowano początkowo jedynie 13 audycji; Letter from America stał się jednym z najdłuższych w historii cykli radiowych, ukazywał się regularnie do początku marca 2004, nadano ostatecznie 2869 odcinków.

Pracował także jako korespondent zagraniczny pism "Manchester Guardian" i "The Times". W latach 1971-1992 był prezenterem cyklu stacji PBS Masterpiece Theatre (ukazywały się tam m.in. adaptacje dzieł literackich w formie mini-seriali). W 1973 był współtwórcą serialu dokumentalnego Alistair Cooke's America (potem także książki), który cieszył się dużą popularnością w USA i Wielkiej Brytanii. W 1991 roku za zasługi na polu angielsko-amerykańskich stosunków został uhonorowany srebrnym medalem przez BAFTA (British Academy of Film and Television Arts, Brytyjską Akademię Sztuki Filmowej i Telewizyjnej). W roku 1973 nadano mu tytuł szlachecki jednak nie mógł być tytułowany "Sir", ponieważ utracił obywatelstwo brytyjskie.

Na początku marca 2004 zgodnie ze wskazaniami lekarzy zakończył pracę w radiu, zmarł niespełna miesiąc później w swoim domu w Nowym Jorku w wieku 95 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]