Amaravati

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amaravati
Ilustracja
Buddyjski klasztor Amaravati
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Great Gaddesden

Rodzaj klasztoru

Klasztor buddyjski

Opat

Ajahn Amaro

Założyciel klasztoru

Luang Por Ajahn Sumedho

Data budowy

1984

Położenie na mapie Hertfordshire
Mapa konturowa Hertfordshire, po lewej znajduje się punkt z opisem „Amaravati”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Amaravati”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Amaravati”
Ziemia51°47′30″N 0°31′15″W/51,791667 -0,520833
Stupa na terenie Amaravati

Amaravatibuddyjski klasztor należący do tradycji therawada. Znajduje się w regionie South East w Anglii, w pobliżu wsi Great Gaddesden w hrabstwie Hertfordshire. Amaravati jest jednym z wielu klasztorów należących do tajskiej leśnej tradycji Ajahn Chaha[1].

Amaravati został założony w 1984 r. przez Luang Por Ajahn Sumedho, który też do listopada 2010 r. był opatem klasztoru. Jego następcą Ajahn Amaro, który przez ostatnie 15 lat był jednym z opatów klasztoru Abhayagiri w USA.

Sangha[edytuj | edytuj kod]

W Amaravati znajduje się Sangha mnichów, której pierwsi członkowie przybyli z klasztoru Cittaviveka w West Sussex. Według strony internetowej klasztoru zazwyczaj w Amaravati przebywa pomiędzy piętnastoma a dwudziestoma pięcioma mnichami i nowicjuszami, którzy zgodnie z regułami Dhammy i Winaji prowadzą żebracze, kontemplacyjne życie w celibacie tworząc kontynuację społeczności założonej ponad dwa tysiące lat temu przez Buddę. Do Sanghi należą również anagarika, czyli postulanci żyjący w oparciu o 8 buddyjskich wskazań, którzy po okresie jednego, lub dwóch lat mogą zostać przyjęci do grona nowicjuszy.

Oprócz tego Amaravati utrzymuje również Sanghę Siladhara, czyli mniszek przestrzegających Dziesięć Wskazań. Kobieca Sangha również została zapoczątkowana w klasztorze Cittaviveka i przeniosła się do Amaravati po jego otwarciu. Obecnie w klasztorze przebywa siedemnaście siladhara i sześć anagarika.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Część budynków na terenie klasztoru przeznaczona jest specjalnie do formalnych odosobnień medytacyjnych prowadzonych przez mnichów. W każdą sobotę między 14:00 a 16:00 w Amaravati odbywają się warsztaty medytacyjne dla początkujących podczas których jest również możliwość zadawania pytań. Oprócz tego istnieje możliwość zapisania się na dłuższe kursy. W Amaravati uczy się medytacji Vipassana.

Cały klasztor, w tym ośrodek odosobnień utrzymywany jest wyłącznie z dobrowolnych datków i ofiar według zasad buddyjskiej jałmużny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona domowa klasztoru Amaravati