American Football League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

American Football League (skrót: AFL, Amerykańska Liga Futbolowa) – zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1960-1969.

Na początku roku 1970 doszło do jej połączenia z konkurencyjną ligą National Football League (NFL). Wszystkie 10 drużyn AFL weszły w skład połączonej ligi, która zachowała nazwę NFL.

Historia powstania ligi[edytuj | edytuj kod]

W 1959 roku amerykański przemysłowiec Lamar Hunt ogłosił chęć utworzenia zawodowej ligi futbolu amerykańskiego mającej stanowić konkurencję dla NFL. Podczas pierwszego spotkania założycielskiego w Chicago (14 sierpnia 1959) przedstawiciele przyszłych klubów z Dallas, Denver, Houston, Los Angeles, Minneapolis i Nowego Jorku zdecydowali, że liga, którą 22 sierpnia nazwano American Football League, wystartuje w kolejnym roku. W październiku 1959 do grupy dołączyła drużyna z Buffalo, a miesiąc później - z Bostonu. W listopadzie i dodatkowo w grudniu odbył się nabór zawodników do powstających zespołów. Pierwszym komisarzem ligi został Lamar Hunt.

W styczniu 1960 właściciele klubu z Minneapolis otrzymali prawa do gry w NFL, rezygnując z udziału w rozgrywkach AFL. Szybko znaleziono zastępstwo i po kilku dniach, 30 stycznia, do ligi dołączyła ekipa z Oakland. W lutym przedstawiciele rywalizujących ze sobą NFL i AFL porozumieli się także w ważnej kwestii wzajemnego respektowania umów zawieranych z zawodnikami. Rozgrywki miała pokazywać telewizja ABC, z którą podpisano pięcioletni kontrakt.

Do inauguracyjnego sezonu 1960 roku przystąpiło 8 klubów: Boston Patriots, Buffalo Bills, Dallas Texans, Denver Broncos, Houston Oilers, Los Angeles Chargers, New York Titans i Oakland Raiders.

Pierwszy przedsezonowy mecz odbył się 30 lipca 1960 roku w Buffalo, a miejscowi Bills ulegli Boston Patriots 7-28. W pierwszym oficjalnym spotkaniu ligowym (9 września) Patriots przegrali u siebie z Denver Broncos 10-13, a wydarzenie to obejrzało 21 597 widzów.

W 1966 roku przyjęto do ligi Miami Dolphins, a w 1968 - Cincinnati Bengals.

Mistrzowie AFL[edytuj | edytuj kod]

Uwaga: W historii futbolu amerykańskiego były wcześniej jeszcze 3 ligi noszące tę samą nazwę, lecz nie związane z omawianą AFL. Działały w roku 1926, w latach 1936-1937 oraz w latach 1940-1941.