Denver Broncos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Denver Broncos
Przydomek

Orange Crush

Maskotka

Miles

Barwy

pomarańczowa, granatowa

Data założenia

1960

Liga

National Football League
American Football Conference
AFC West

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Denver

Stadion

Sports Authority Field at Mile High

Właściciel

Pat Bowlen

Trener

Vic Fangio

Denver Broncos – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Denver, w stanie Kolorado. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL. Klub powstał w roku 1960, jako członek założyciel ligi American Football League, która później połączyła się z NFL.

W początkowym okresie swojej działalności Broncos byli klubem ze skromnym potencjałem rynkowym. Jednak później, po sześciokrotnym dojściu do Super Bowl, klub dołączył do elity ligi. Obecnie zespół uważa się powszechnie za jedną z najbardziej spełnionych drużyn NFL – zarówno na boisku, jak i poza nim: klub ma stabilną bazę kibiców, dobrą oglądalność telewizyjną i wyniki marketingowe.

W swoich pierwszych czterech występach w Super Bowl Broncos przegrywali różnicą punktów pogłębiającą się z finału na finał, czym zaskarbili sobie opinię sfrustrowanych nieudaczników. Ten wizerunek zmieniło dopiero zwycięstwo w dwóch kolejnych Super Bowl, w latach 19981999.

W roku 2015 Denver Broncos dodali do swej kolekcji trzecie zwycięstwo w Super Bowl L (50) nad drużyną Carolina Panthers wynikiem 24-10.

Zawodnicy polskiego pochodzenia w Broncos: Marv Matuszak (1964), Bill Romanowski (1996-2001).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]