Miami Dolphins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miami Dolphins
Ilustracja
Przydomek

The Fins

Barwy

turkusowa, koralowa, granatowa, biała

Data założenia

1966

Liga

National Football League
American Football Conference
AFC East

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Miami Gardens, Floryda

Stadion

Hard Rock Stadium

Właściciel

Stephen Ross, Wayne Huizenga

Prezes

Tom Garfinkel

Trener

Mike McDaniel

Strona internetowa
Hard Rock Stadium

Miami Dolphins – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Miami, w stanie Floryda, rozgrywający swoje mecze na stadionie Hard Rock Stadium, w Miami Gardens. Drużyna jest członkiem Dywizji Wschodniej konferencji AFC ligi NFL.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dolphins zadebiutowali w AFL jako drużyna rozszerzająca ligę w roku 1966 i są obecnie najstarszą franczyzą dużej ligi zawodowej w stanie Floryda. W roku 1970, w ramach połączenia lig, zespół stał się członkiem NFL.

Drużyna zadebiutowała w swoim pierwszym finale ligi, Super Bowl VI, w roku 1971, ale przegrała z zespołem Dallas Cowboys. Za to już w roku 1972, Dolphins, jako jedyna do dziś drużyna w historii NFL, mieli idealny sezon (perfect season): wygrali wszystkie 14 meczów fazy ligowej, 3 gry play-off oraz finał – Super Bowl VII. Dzięki wygraniu Super Bowl VIII, zespół został pierwszą drużyną grającą w trzech kolejnych finałach ligi oraz drugą (zaś z drużyn AFL/AFC – pierwszą), która wygrała Super Bowl rok po roku. Zespołowi udało się jeszcze zagrać w Super Bowl XVII i Super Bowl XIX, przegrywając oba.

Przez większość sezonów Dolphins prowadzeni byli przez Dona Shulę, najbardziej zwycięskiego szkoleniowca w historii zawodowego futbolu. Trenowany przez niego zespół z Miami zanotował tylko 2 nieudane (więcej przegranych od wygranych spotkań) sezony spośród 26 z nim spędzonych. Po idealnym sezonie roku 1972 sześciu zawodników drużyny Shuli, w tym biegacz Larry Csonka i rozgrywający Bob Griese, weszło do Galerii Sław NFL. W latach 80. i 90. Dan Marino został najbardziej wartościowym rozgrywającym w historii ligi, bijąc wiele rekordów podań oraz doprowadzając drużynę do wielu meczów play-off i Super Bowl XIX.

Zawodnicy polskiego pochodzenia w Dolphins: Bob Brudzinski (1981-1989), Dan Marino (1983–1999), Ron Jaworski (1987-1988).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]