American Pie (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
American Pie
Gatunek komedia młodzieżowa
Data premiery Ziemia 9 lipca 1999
Polska 28 kwietnia 2000
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 95 minut
Reżyseria Paul Weitz
Christian Weitz
Scenariusz Adam Herz
Główne role Jason Biggs, Chris Klein, Mena Suvari
Muzyka David Nessim Lawrence
Zdjęcia Richard Crudo
Wytwórnia Universal Pictures
Newmarket Capital Croup
Zide/Perry Productions
Summit Entertainment
Dystrybucja Universal Pictures (USA)
Monolith (Polska)
Budżet 11 mln dolarów

American Pie (ang. American Pie) – komedia młodzieżowa z roku 1999 w reżyserii Paula i Chrisa Weitzów do scenariusza Adama Herza.

Polski tytuł alternatywny: American Pie, czyli sprawa dowcipna.

Opis fabuły[edytuj]

Jest to pierwszy film wyreżyserowany przez braci Weitzów. Opowiada o czterech nastolatkach, którzy zawierają pakt i obiecują sobie, że stracą prawictwo najpóźniej na balu maturalnym. Tytuł nie nawiązuje do znanego utworu Dona McLeana, ale raczej do sceny, w której główny bohater filmu uprawia seks z szarlotką (wcześniej zostało powiedziane, że dotrzeć do „trzeciej bazy” to jak ciepła szarlotka).

Film okazał się komercyjnym sukcesem, doczekał się trzech sequeli: American Pie 2 (2001), American Pie: Wesele (2003) i American Pie: Zjazd absolwentów (2012) oraz czterech spin-offówAmerican Pie: Wakacje (2005), American Pie V: Naga mila (2006), American Pie VI: Dom Beta (2007), American Pie VII: Księga miłości (2009). Ostatnie pięć filmów trafiło bezpośrednio do dystrybucji domowej, tzn. na DVD i video.

W rankingu na sto najzabawniejszych filmów sporządzonym przez telewizję Bravo film znalazł się na 49. miejscu. W rankingu magazynu „Entertainment Weekly” na pięćdziesiąt najlepszych filmów szkolnych zajął 22. miejsce (na pierwszym miejscu znalazł się Klub winowajców), a w rankingu magazynu „Total Film” na najśmieszniejszy film w historii zajął 6. miejsce.

Obsada[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

  • Istnieją dwie wersje filmu, różniące się fragmentem sceny z szarlotką (w jednej „na stojąco”, zaś w drugiej „na leżąco”); dźwięk i dialogi sceny są identyczne.
  • W 2006 nakręcona została parodia American Pie pt. Kolejny gejowski film, w której fabułę oparto na tym samym wątku utraty dziewictwa, ale przez czterech homoseksualistów.

Linki zewnętrzne[edytuj]