Przejdź do zawartości

Eugene Levy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eugene Levy
Ilustracja
Eugene Levy
Data i miejsce urodzenia

17 grudnia 1946
Hamilton, Kanada

Zawód

aktor, komik, producent, reżyser, scenarzysta

Współmałżonek

Deborah Divine (od 1977)

Lata aktywności

od 1969

Eugene Levy (ur. 17 grudnia 1946 w Hamilton) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny, komik, producent, reżyser, scenarzysta, znany z drugoplanowych i charakterystycznych ról komediowych[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Hamilton[2] w Ontario w rodzinie żydowskiej[3]. Jego matka była gospodynią domową, a jego ojciec był brygadzistą w fabryce samochodów. Uczęszczał do Westdale Secondary School[3] i studiował na Uniwersytecie McMastera[3]. Był wiceprezesem McMaster Film Board, studenckiej grupy filmowej, gdzie spotkał się z filmowcem Ivanem Reitmanem.

Był związany z The Second City w Toronto. Początki kariery Levy’ego łączą się z kanadyjskim serialem komediowym Second City Television (1976). Jego najbardziej znaną rolą w SCTV był nikczemny hrabia Camembert, dziennikarz „Wiadomości SCTV” i parodia kanadyjskiego dziennikarza Earla Camerona. Później jako aktor i niekiedy współscenarzysta stworzył wiele ekscentrycznych postaci drugoplanowych i epizodycznych, gwiazdy parodiowane przez Levy’ego w SCTV to m.in.: Perry Como, Ricardo Montalbán, Alex Trebek, Sean Connery, Henry Kissinger, Menachem Begin, Bud Abbott, Milton Berle, Gene Shalit, Judd Hirsch, James Caan, Lorne Greene, Ernest Borgnine, Norman Mailer i Neil Sedaka.

Levy często występuje w filmach, w których główną rolę odtwarza Steve Martin, np. Ojciec panny młodej, Ojciec panny młodej II, Wszystko się wali czy Fałszywa dwunastka II. W serii filmów American Pie[3] zagrał postać Noaha Levensteina, ojca Jima (Jason Biggs), wychowawcy z obozu muzycznego, faceta prowadzącego Nagą Milę, zwycięzcy Olimpiady Greckiej oraz współautora Księgi Miłości.

Levy, wraz ze swoim synem Danem Levym, jest współtwórcą serialu telewizyjnego CBC / Pop TV Schitt’s Creek. Występuje w tym serialu wraz ze swoim synem i córką jako głowa rodziny Johnny Rose.

Filmografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Eugene Levy Biography (1946-). Film Reference. [dostęp 2019-04-10]. (ang.).
  2. Personalidade: Eugene Levy (Canadá). InterFilmes.com. [dostęp 2019-04-10]. (port.).
  3. a b c d Eugene Levy Pictures. FanPix.Net. [dostęp 2017-01-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]