Amy Schumer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amy Schumer
Ilustracja
Amy Schumer w 2011
Imię i nazwisko

Amy Beth Schumer

Data i miejsce urodzenia

1 czerwca 1981
Manhattan, Nowy Jork

Zawód

aktorka, aktorka stand-upowa, scenarzystka, producentka

Współmałżonek

Chris Fisher
(od 2018)

Lata aktywności

od 2004

Strona internetowa

Amy Beth Schumer (ur. 1 czerwca 1981 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka komediowa specjalizującą się w stand-upie, scenarzystka i producentka.

Jest pomysłodawczynią, współproducentką, współscenarzystką oraz główną gwiazdą komediowego serialu skeczowego Inside Amy Schumer, emitowanego na Comedy Central od 2013 roku. Seria zdobyła nagrodę Peabody, a Schumer była nominowana do pięciu Primetime Emmy za pracę na planie serialu, zdobywając wyróżnienie dla Wybitnego Dowolnego Serialu Skeczowego w 2015 roku. Zagrała główną rolę i napisała scenariusz do komedii romantycznej Wykolejona (ang. Trainwreck, 2015), za którą zdobyła nominację za Najlepszy Scenariusz Oryginalny do nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) oraz nominację do Złotego Globu w kategorii Najlepsza Aktorka w Filmie Komediowym lub Musicalu[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stephanie Merry, Emily Yahr: Golden Globes nominations 2016: Complete list and analysis; Schumer, Stallone nominated; ‘Carol’ leads with five. www.washingtonpost.com. [dostęp 2016-09-12]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]