Przejdź do zawartości

Andijk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andijk
Andìk
Ilustracja
Widok wsi Andijk wraz z kościółkiem
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Holandia

Prowincja

 Holandia Północna

Powierzchnia

47,69 km²

Populacja (2004)
• liczba ludności
• gęstość


6423
310 os./km²

Nr kierunkowy

228[1]

Kod pocztowy

1619[2]

Położenie na mapie Holandii Północnej
Mapa konturowa Holandii Północnej, po prawej znajduje się punkt z opisem „Andijk”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Andijk”
Ziemia52°45′00″N 5°13′12″E/52,750000 5,220000

Andijk – wieś i była gmina nad jeziorem IJsselmeer, od 1 stycznia 2011 administracyjnie należy do gminy Medemblik. Nazwa Andijk pochodzi od holenderskiego aan de dijk (na grobli).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1667 został zbudowany we wsi kościółek. 1 stycznia 1812 na mocy cesarskiego dekretu Andijk stał się samodzielną gminą. Po reorganizacji w 1869 zachodnia część miasteczka została przyłączona do Wervershoof.

Podczas II wojny światowej, w nocy 25/26 czerwca 1942 r. w Andijk rozbił się brytyjski bombowiec Vickers Wellington IC T2612-H z polską załogą w składzie ppor. pil. Maksymilian Niemczyk, por. obs. Zygmunt Wieczorek, kpr. r/op. Aleksander Rożdżyński, kpr/bom. Stanisław Wolski i st. szer. strz. Włodzimierz Jerzy Mikoś. Załoga ta kończąc cykl szkoleniowy w 18. Operational Training Unit w Bramcote została wyznaczona do udziału w nocnym nalocie „1000 bombowców”  na niemiecki ośrodek przemysłowy w Bremie. Podczas dolotu nad cel ich samolot został ostrzelany i uszkodzony przez niemiecki nocny myśliwiec. Próbując powrócić najkrótszą drogą do Bramcote rozbił się w miejscowości Andijk w północnej Holandii. Wszyscy członkowie załogi zginęli i ostatecznie zostali pochowani na alianckim cmentarzu wojennym w mieście Bergen (Bergen General Cemetery).

W dniu 25 czerwca 2010 roku w miejscu śmierci polskich lotników odsłonięto pamiątkowy pomnik.    

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gleby na terenie wsi są żyzne i nadają się do upraw kalafiora, cebuli i ziemniaka oraz pod ogrodnictwo. Istnieje tu parę dużych zakładów przetwórstwa. Produkowane są tu żarówki. Andijk jest również ważnym dostawcą wody pitnej dla całego regionu. Głównym źródłem dochodów jest turystyka z powodu możliwości uprawiania sportów wodnych i organizacji kempingów.

Znani ludzie pochodzący z Andijk[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Numer kierunkowy do Andijk w Holandia
  2. Holandia Kodów Pocztowych | Cybo [online], katalog-firm.cybo.com [dostęp 2017-11-16] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]