Andrea Mitchell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrea Mitchell
Ilustracja
Andrea_Mitchell (8 grudnia 2015)
Data i miejsce urodzenia 30 października 1946
New Rochelle, Stany Zjednoczone
Zawód, zajęcie dziennikarka, prezenterka telewizyjna, komentatorka polityczna
Edukacja Uniwersytet Pensylwanii
Małżeństwo Gil Jackson (rozwód, lata 70.)
Alan Greenspan (1997)

Andrea Mitchell (ur. 30 października 1946 w New Rochelle) – amerykańska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i komentatorka polityczna, związana ze stacją telewizyjną NBC News.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wychowała się w żydowskiej rodzinie[1] w New Rochelle w stanie Nowy Jork; córka Cecile i Sydney Mitchell (z domu Rubenstein). Jej ojciec był dyrektorem generalnym i jednocześnie współwłaścicielem przedsiębiorstwa produkującego meble z siedzibą na Manhattanie. Przez 40 lat pełnił również funkcję prezydenta w Synagodze Beth El w New Rochelle. Jej matka piastowała stanowisko kierownicze w New York Institute of Technology – prywatnym uniwersytecie badawczym na Manhattanie[2]. Jej brat Artur z żoną, Nancy Mitchell, przeprowadzili się do Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie; ma podwójne - amerykańskie i kanadyjskie - obywatelstwo. W pierwszej dekadzie XXI wieku był członkiem Zgromadzenia Legislacyjnego Jukonu oraz liderem Partii Liberalnej Jukonu[3].

Dużym echem odbiła się wypowiedź Andrei Mitchell, dotycząca powstania w getcie warszawskim. Relacjonując w połowie lutego 2019 r. konferencję bliskowschodnią z Warszawy, Andrea Mitchell powiedziała na wizji, że żydowscy powstańcy w getcie warszawskim walczyli przeciwko „polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”; nie wymieniła przy tym Niemców, którzy stworzyli getto i wymordowali jego mieszkańców[4].

Wypowiedź tę (jako jedna z pierwszych) skomentowała amerykańska Tea Party, która określiła ją jako niedorzeczną i oburzającą. „W czasie II wojny światowej nie było żadnego polskiego rządu kolaborującego z nazistami. Polacy byli ofiarami nazistów, a później byli ofiarą Stalina. Polska Armia Krajowa zapewniała (nawet) pewne wsparcie Żydom walczącym z Niemcami.” – takie słowa można przeczytać na oficjalnej stronie tego dużego amerykańskiego ruchu konserwatywnego[5]. Dużo bardziej dyplomatyczna była wypowiedź Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, opublikowana za pośrednictwem Twittera: „Dziękujemy @mitchellreports i @MSNBC za relację z Warszawy. Jednak powstanie w getcie warszawskim w 1943 r. było bohaterskim aktem wymierzonym przeciwko niemieckim nazistom, którzy utworzyli getto i przeprowadzili Holokaust. Podczas II wojny światowej Polska została zaatakowana i okupowana przez niemiecki reżim nazistowski. #SłowaMająZnaczenie[a]. W kontekście wypowiedzi interweniował prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który zażądał zamieszczenia przez stację MSNBC sprostowania oraz niezwłocznego usunięcia przekazu z przestrzeni publicznej – w imię historycznej prawdy i rzetelności dziennikarskiej[6].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dosłownie (ang.): „Thank you @mitchellreports @MSNBC for reporting in Warsaw. However, the 1943 Warsaw Ghetto Uprising was a heroic act against the German Nazis who established the ghetto & carried out the #Holocaust. During WWII Poland was attacked &occupied by the German Nazi regime. #WordsMatter”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danielle Cantor: Andrea Mitchell (ang.). web.archive.org (za: Jewish Woman Magazine). [dostęp 2019-02-14].
  2. Alan Greenspan, Andrea Mitchell (ang.). nytimes.com, 6 kwietnia 1997. [dostęp 2019-02-14].
  3. Yukon Liberal Party Arthur Mitchell (ang.). cbc.ca, 29 sierpnia 2011. [dostęp 2019-02-14].
  4. „Powstanie w getcie było walką przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. tvp.info, 14 lutego 2019. [dostęp 2019-02-14].
  5. Awful. NBC News Hack Andrea Mitchell Says Jews In Warsaw Ghetto Rose Up Against The “Polish” And Nazi Regime (Video) (ang.). teaparty.org, 13 lutego 2019. [dostęp 2019-02-14].
  6. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w odpowiedzi na relację dziennikarki Andrei Mitchell ze stacji MSNBC w dniu 13 lutego 2019. ipn.gov.pl, 14 lutego 2019. [dostęp 2019-02-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]