Andrzej Klasik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Klasik
Data i miejsce urodzenia

17 grudzień 1943
Chorzów

Zawód, zajęcie

ekonomista

Andrzej Klasik (ur. 17 grudnia 1943 w Chorzowie) – polski ekonomista, profesor, rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie, kierownik Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach; specjalista z zakresu zarządzania strategicznego oraz zarządzania rozwojem lokalnym i regionalnym; ekspert w zakresie przygotowania i wdrażania strategii rozwoju oraz programów operacyjnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1966 roku ukończył studia na Wydziale Przemysłu Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Katowicach, a w roku 1969 za pracę pod tytułem "Analiza wzrostu i przemian strukturalnych gospodarki regionalnej" uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. W 1974 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych publikując rozprawę pod tytułem "Optymalna struktura przestrzenna a rozwój regionalny".

Brał udział jako główny konsultant w pracach nad strategiami rozwoju województw Śląskiego i Podkarpackiego.

Autor kilkunastu publikacji zwartych oraz wielu artykułów i referatów naukowych (jego dorobek naukowy liczy ponad 600 publikacji). Koordynator i kierownik dużych projektów i konferencji naukowo – badawczych, w tym projektów i konferencji międzynarodowych. Konsultant i doradca samorządów terytorialnych oraz organizacji gospodarczych i samorządu gospodarczego.

Ważniejsze funkcje i pozycje:

W roku 2004 zdobył Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w dziedzinie działań edukacyjnych, a w roku 2009 otrzymał Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski[2].

Ważniejsze publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Zarządzanie strategiczne rozwojem lokalnym i regionalnym (2001)
  • Strategie regionalne. Formułowanie i wprowadzanie w życie (2002)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prezesi Związku Górnośląskiego [online], zg.org.pl [dostęp 2016-10-29].
  2. Laureaci Nagrody im. Wojciecha Korfantego w l. 2001 – 2010 [online], zg.org.pl [dostęp 2016-11-06] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-04].