Andrzej Oryński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Andrzej Oryński
Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1945
Kraków

doktor nauk ekonomicznych
Specjalność: prawo gospodarcze, prawo handlowe
Alma Mater

Uniwersytet Jagielloński

Doktorat

1975

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Tadeusz Oryński (ur. 3 sierpnia 1945 w Krakowie) – polski prawnik i ekonomista, w latach 80. XX w. działacz prasy podziemnej we Wrocławiu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1967 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął w Katedrze Prawa Gospodarczego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu pracę w charakterze nauczyciela akademickiego. W 1975 uzyskał tamże stopień doktora nauk ekonomicznych. Specjalista prawa gospodarczego i prawo handlowego[1]. Należał do Zrzeszenia Studentów Polskich (1962–1967) oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (ok. 1970–1981).

W okresie pierwszej Solidarności sporadycznie publikował w Solidarności Dolnośląskiej – piśmie Zarządu Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk. W 1981 został członkiem redakcji:

  • Biuletynu Informacyjnego, wydanego przez KZ NSZZ „Solidarność” AE we Wrocławiu
  • tygodnika „SEMAFOR”, jednego z dwóch pism o zasięgu krajowym, wydawanych we Wrocławiu
  • pisma „Nasza Ziemia”, wydawanego z inicjatywy Tymczasowego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ „S” Rolników Indywidualnych

W czasie strajków studenckich jesienią 1981 uczestniczył w spotkaniach ze studentami AE, Uniwersytetu Wrocławskiego, AM i AR.

Po 13 grudnia 1981 A. Oryński pozostał jedynym, oprócz Leszka Wierzejskiego, członkiem redakcji „Semafora”, który uniknął internowania. 14 grudnia 1981 obaj podjęli decyzję o wydawaniu niezależnego pisma pod nazwą „Wiadomości Bieżące” (zwane dalej „WB”). Następnego dnia sporządzili informacje o miejscu pobytu i losach internowanych oraz represjach, przepisując je przez kalkę na maszynach do pisania i roznosząc po kościołach, a także wykładając w innych miejscach. W ciągu miesiąca dołączyła do nich Barbara Sarapuk, która zorganizowała druk i kolportaż[2].

Oryński był autorem wielu tekstów zamieszczonych w „WB”, redagował także większość tekstów dostarczanych do redakcji. W krótkim czasie „WB” stały się jednym z najpopularniejszych pism niezależnych na Dolnym Śląsku. 7 grudnia 1982, po zredagowaniu 64 numerów, Sarapuk, Oryński i Wierzejski) zostali aresztowani. „WB” wychodziły jednak nadal, redagowane – do czasu uformowania się nowej redakcji – przez żonę Oryńskiego – Annę, członków jej rodziny i inne osoby. Przez 6 miesięcy, tj. do końca procesu „WB”, Oryński przebywał w areszcie śledczym, z którego został wypuszczony 27 maja 1983. Otrzymał najwyższy wyrok spośród 12 osób oskarżonych w sprawie „WB” – 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz 80 tys. grzywny. Jeszcze przed aresztowaniem, w lipcu 1982, Oryński został odsunięty od prowadzenia zajęć dydaktycznych na Akademii, przeniesiony na etat techniczny i szykanowany. W 1988 odszedł z pracy na AE i zatrudnił się jako sprzedawca w sklepie motoryzacyjnym. W październiku 1989 na wniosek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Oryński został przywrócony do pracy w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego. W 2010 przeszedł na emeryturę.

Jesienią 1983 Oryński wraz z Leszkiem Żołyniakiem rozpoczęli redagowanie miesięcznika myśli niezależnej „Prawda”. Oryński publikował artykuły poświęcone zagadnieniom ekonomicznym, historii gospodarczej, analogiom między faszyzmem a komunizmem. Oryński współredagował „Prawdę” do 1988, kiedy to po wydaniu 35 numerów tytuł ten przestał się ukazywać.

Oryński wraz z Markiem Szatkowskim zredagował 3 numery „Solidarności Dolnośląskiej” oraz publikował w innych pismach, jak „Jednością Silni”, czy piśmie Politechniki Wrocławskiej.

Oryński okazjonalnie zajmował się także kolportażem wydawnictw niezależnych, wykładami na tajnych kompletach, występował w Tygodniu Społecznym u oo. Dominikanów.

Po 1989 praktycznie zawiesił działalność solidarnościową.

W 2013 „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr Andrzej Tadeusz Oryński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2022-01-03].
  2. Tomasz Oryński, Andrzej Oryński, Lewackie Pitolenie o prasie podziemnej (podkast) [online], www.orynski.eu, 18 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-19] (pol.).
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2013 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2013 r. poz. 842).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca doktorska S. Rudki pt: Poza cenzurą Wrocławska prasa bezdebitowa 1973–89, opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Wrocław 2001
  • Słownik „Niezależni dla kultury” 1976–1989" opracowany przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa – Narodowe Centrum Kultury
  • „O wyzwolenie z komunizmu ludzi i narodów przysięgam walczyć!” 25. rocznica powstania Solidarności Walczącej. Oficyna wydawnicza VOLUMEN Warszawa 2007. (Pracę tę wydano we współpracy z IPN)
  • Andrzej Tadeusz Oryński [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 2022-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-25].
  • Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 2022-01-03].