Anna Amalia Pruska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Amalia Pruska
Ilustracja
Anna Amalia Pruska, malował Antoine Pesne
Dynastia Hohenzollernowie
Data i miejsce urodzenia 9 listopada 1723
Berlin
Data i miejsce śmierci 30 marca 1787
Berlin
Ojciec Fryderyk Wilhelm I Pruski
Matka Zofia Dorota Hanowerska
Mąż

Friedrich von der Trenck (?)

Anna Amalia Pruska (ur. 9 listopada 1723, zm. 30 marca 1787) – wszechstronnie wykształcona księżniczka pruska i utalentowana kompozytorka.

Anna Amalia była jednym z 8 żyjących, spośród 14 dzieci króla Fryderyka Wilhelma I Hohenzollerna i królowej Zofii Doroty Hanowerskiej. Jej bratem był m.in. król Fryderyk II Wielki, a siostrą Wilhelmina Pruska. Jak podaje w swoich pamiętnikach Wilhelmina ciąża, w której trakcie Anna Amalia przyszła na świat nie została wykryta przez lekarzy królewskich, którzy orzekli, że "ta przypadłość ma inną przyczynę, bardzo przykrą, ale niegroźną". Księżniczka przyszła na świat jedynie w obecności króla i pokojówki imieniem Ramen (jak miało się okazać, była donosicielką króla, to za jej sprawą wyszło na światło dzienne wiele tajemnic królowej).

Prawdopodobnie w 1743, Anna Amalia poślubiła w tajemnicy barona Fryderyka von der Trencka (1727-1794), człowieka, którego przygody zainspirowały m.in. Wiktora Hugo i Woltera. Od 1744 roku w pałacu Anny Amalii tworzył kompozytor Christoph Schaffrath (1709-1763). Kiedy brat Anny Amalii, od 1740 roku król Prus Fryderyk Wielki odkrył, że jego siostra jest mężatką i spodziewa się dziecka, wysłał ją do klasztoru w Quedlinburgu (miejsca, gdzie wysyłano wysoko urodzone damy, aby rodziły swoje nieślubne dzieci). Małżeństwo Anny Amalii zostało anulowane, a jej mąż został uwięziony na kolejnych dziesięć lat. Małżonkowie jednak pisali do siebie do samej śmierci Amalii.

W 1756 brat Anny Amalii, król Prus, mianował siostrę ksienią klasztoru w Quedlinburgu, co uczyniło z niej bogatą kobietę. Anna Amalia spędzała jednak większość czasu w Berlinie, gdzie patronowała kompozytorom i muzykom.

Przebywający w Paryżu von der Trenck został w okresie terroru w czasie rewolucji francuskiej wzięty za pruskiego szpiega i zgilotynowany (siedem lat po śmierci Anny Amalii).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wilhelmina von Bayreuth, Pamiętniki, Warszawa 1973.