Anna Friel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Friel
Ilustracja
Anna Friel (2015)
Imię i nazwisko

Anna Louise Friel

Data i miejsce urodzenia

12 lipca 1976
Rochdale

Zawód

aktorka

Anna Louise Friel (ur. 12 lipca 1976 w Rochdale) – brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna, która wystąpiła m.in. w serialu Gdzie pachną stokrotki, za rolę w którym była nominowana do Złotego Globu[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako nastolatka występowała na deskach teatrów w Wielkiej Brytanii. W 1989 roku przyłączyła się do Oldham Theatre Workshop. W 1991 roku wystąpiła w serialu G.B.H.. Na początku lat 90. pojawiła się w innych produkcjach telewizyjnych, takich jak: Coronation Street, Going live, In Suspicious Circumstances, Medics i Emmerdale. W 1993 roku rozgłos zyskała dzięki roli lesbijki, Beth Jordache, w operze mydlanej Brookside. Za tę rolę otrzymała National Television Awards w kategorii najbardziej popularnej aktorki.

W 1997 roku zagrała na dużym ekranie w filmie Dziewczyny z farmy. Film zebrał pozytywne recenzje, pomimo że nie był znany poza granicami Wielkiej Brytanii. Później pojawiła się w filmie Pawła Pawlikowskiego The Stringer oraz Towarzystwie.

Rok 1999 zaowocował kreacjami w irlandzkiej produkcji Wszystko z miłości oraz w Śnie nocy letniej.

W 1999 roku zdobyła uznanie występując na londyńskiej scenie w przedstawieniu Patricka Marbera Closer, gdzie zagrała striptizerkę. Rola ta utorowała jej drogę do Broadwayu, gdzie także zdobyła uznanie, grając między innymi w spektaklu Lulu.

W roku 2000 zagrała w filmie Barry’ego Levinsona Co za tupet! oraz w filmie Seks, miłość i rock’n’roll z 2001 roku. Dwa lata później Friel wystąpiła w wysokobudżetowej produkcji scence-fiction Linia czasu na podstawie powieści Michaela Crichtona.

Kolejne lata w karierze Friel to między innymi filmy telewizyjne: The Jury (2004) i Perfect Strangers (2004) oraz kinowe: dramat Gol! (2005) oraz komedia Irlandzki numer (2005). W latach 2007–2009 grała w serialu Gdzie pachną stokrotki rolę Charlotte, za którą została nominowana do Złotego Globu[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Anna Friel mieszka w Londynie. Jej partnerem był aktor David Thewlis, z którym rozstała się w 2010. Mają razem córkę - Gracie Mary.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]