Barry Levinson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Barry Levinson
Barry Levinson
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1942
Baltimore
Zawód producent filmowy
scenarzysta
reżyser
Współmałżonek Valerie Curtin (1975–1982), Diana Rhodes
Lata aktywności od 1967

Barry Levinson (ur. 6 kwietnia 1942 w Baltimore) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor, producent.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Syn biznesmena Irvina i Violet z d. Krichinsky, żydowskich emigrantów z Rosji. Uczył się w Junior College, pracował w miejscowej stacji TV. Studiował dziennikarstwo w American University w Waszyngtonie. Pobierał lekcje aktorstwa w Los Angeles. Pracę w przemyśle rozrywkowym rozpoczął jako pisarz skeczy i aktor.

Zadebiutował jako reżyser w "Diner" (1982), pseudo-biograficznej opowieści osadzonej w Baltimore. Film, na przemian komiczny i wzruszający, odegrał dużą rolę w karierach młodych gwiazd: Mickeya Rourke'a, Steve'a Guttenberga, Tima Daly, Kevina Bacona i Ellen Barkin.

Współpracował przy scenariuszach i jako aktor z Melem Brooksem. Był współautorem scenariuszy do wielu filmów, pisał także teksty do popularnych programów TV, m.in. "The Carol Burnett Show". Jako aktor wystąpił m.in. u Roberta Redforda w "Quiz Show" (1994).

W roku 1987 film, "Good Morning, Vietnam" był komercyjnym sukcesem, który rozsławił Robina Williamsa i uzyskał nominację do Oscara.

Następny film Levinsona "Rain Man" (1988), studium relacji między autystycznym Dustinem Hoffmanem i jego bratem, oportunistycznym sprzedawcą samochodów Tomem Cruise'em zdobył cztery Oscary.

W 1990 roku założył z producentem Markiem Johnsonem, firmę "Baltimore Productions". Był mężem aktorki, Valerie Curtin (1975-1982; rozwód) i z Dianą Rhodes, z którą ma dwójkę dzieci.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Producent[edytuj | edytuj kod]

Producent wykonawczy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]