Anna Kiełbusiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Kiełbusiewicz

Anna Kiełbusiewicz (ur. 2 lutego 1974 roku w Świerklańcu, zm. 19 grudnia 2003) – pochodząca ze Śląska piosenkarka i malarka. W solowej twórczości muzycznej znana z interpretacji pieśni polskich i śląskich. Solistka zespołu folkowego - Orkiestra św. Mikołaja z Lublina. Założycielka zespołu Ania z Zielonego Wzgórza, którego repertuar to w głównej mierze energiczne piosenki w klimacie reggae, zagrane z jazzowym zacięciem oraz polskie ballady. Zajmowała się również twórczością plastyczną, jej ulubioną formą było malarstwo na szkle.

Życiorys[edytuj]

Dzieciństwo spędziła w Tarnowskich Górach, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. I. J. Paderewskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej. Następnie podjęła studia z zakresu historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Swą działalność muzyczną rozpoczęła w klubie Piwnica pod Farom przy Kościele NMP Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Wykonywała wtedy pieśni religijne oraz poezję śpiewaną. W czerwcu 1994 roku zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Sztuki Pierwszej w Tarnowskich Górach. Na Festiwalu Mikołajki Folkowe w 1996 roku, występując solo z repertuarem pieśni śląskich zdobyła pierwszą nagrodę.

Od 1998 była solistką Orkiestry św. Mikołaja. Była współautorką dwóch płyt Orkiestry św. Mikołaja: Z dawna dawnego i Jeden koncert.

Jesienią 2000 założyła wraz z Grzegorzem Lesiakiem przy Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie zespół "Ania z Zielonego Wzgórza", w którym rozwijała swe zainteresowania pieśniami śląskimi. Grupa ta zdobyła I nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja 2001 organizowanym przez Polskie Radio. We wrześniu 2001 zespół zarejestrował materiał na debiutancka płytę.

19 grudnia 2003 wracając z koncertu, zginęła tragicznie w wypadku samochodowym pod Radomiem.

Nagrody[edytuj]

Ania foto pandora.jpg

Twórczość plastyczna[edytuj]

Obraz pt.: Poleciał został wyróżniony w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu Obraz Roku 2001, organizowanego przez redakcję czasopisma Art&Bizness.

Linki zewnętrzne[edytuj]