Antoine Gombaud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoine Gombaud
Data i miejsce urodzenia 1607
Poitou
Data śmierci 29 grudnia 1684
Zawód, zajęcie pisarz

Antoine Gombaud, znany jako Kawaler de Méré (fr. Chevalier de Méré; ur. 1607 w Poitou, zm. 29 grudnia 1684) – francuski pisarz. Postawione przez niego problemy dotyczące gier hazardowych weszły do historii matematyki.

Méré był namiętnym, a zarazem bystrym hazardzistą. Przegrawszy duże sumy w grze w kości, gdy wyniki nie zgadzały się z jego obliczeniami, postawił m.in. problem: Co jest bardziej prawdopodobne:

(a) otrzymanie co najmniej jednej szóstki przy rzucie 4 kostkami, czy:
(b) otrzymanie co najmniej raz dwóch szóstek na obu kostkach przy 24 rzutach po dwie kostki na raz? Sądził on, że szanse powinny być takie same[a].

W 1654 r. takie pytania Méré postawił Pascalowi, a także pytania dotyczące sprawiedliwego podziału stawki po przymusowym przerwaniu gry. Stymulowana tym słynna wymiana listów między Pascalem w Paryżu i Fermatem w Tuluzie oraz ich dyskusja o prawach rządzących przypadkiem przy grze w kości i o matematycznych szansach wygranej zapoczątkowała historię rachunku prawdopodobieństwa jako działu matematyki[b].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Prawdopodobieństwo pojawienia się szóstki w jednym rzucie wynosi więc dla zdarzenia przeciwnego – nie będzie szóstki przy jednym rzucie – wynosi Z kolei prawdopodobieństwo, że nie będzie żadnej szóstki w czterech kolejnych rzutach, wynosi a więc prawdopodobieństwo, że będzie co najmniej jedna szóstka w czterech rzutach, wynosi Prawdopodobieństwo (b) jest nieco mniejsze, wynosi
  2. W jednym z listów Pascal napisał: Widzę, że prawda jest taka sama w Tuluzie i Paryżu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]