Antoni Paszkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Paszkowski
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1920
Dermanka
Data śmierci 1997
Poseł VI kadencji Sejmu PRL
Okres od 19 marca 1972
do 19 marca 1976
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” Medal za Warszawę 1939–1945 Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Medal „Za zdobycie Berlina”

Antoni Paszkowski (ur. 15 lipca 1920 w Dermance, zm. 1997 w Kowańczu[1]) – polski rolnik, poseł na Sejm PRL V i VI kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Michała (1887–1948) i Marianny z domu Jezierskiej (1892–1980), miał dwoje rodzeństwa[1]. Ukończywszy szkołę podstawową, pracował w gospodarstwie rodziców. W 1942 działał w partyzantce radzieckiej na Wołyniu. W 1944 został członkiem formujących się oddziałów Wojska Polskiego i został z nich skierowany do szkoły polityczno-wychowawczej, po ukończeniu której przeniesiono go do Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego w Lublinie. Przeszedł szlak bojowy wraz z I Korpusem Pancernym wchodzącym w skład 2 Armii Wojska Polskiego. Uczestniczył w forsowaniu Nysy Łużyckiej, w bitwie pod Budziszynem oraz w walkach o wyzwolenie Czechosłowacji. Po demobilizacji w 1946 przybył na teren województwa koszalińskiego. Objął gospodarstwo rolne we Kowańczu, w którym później pracował. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej okręgowego oddziału Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Koszalinie. Był także sekretarzem rady nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Białogardzie. Zasiadał w plenum i prezydium Wojewódzkiego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Koszalinie, pełnił też funkcję wiceprezesa Powiatowego Komitetu partii w Białogardzie. Zasiadał w zarządzie koła Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Karlinie oraz w plenum zarządu okręgu w Koszalinie. W 1969 i 1972 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Koszalin. W trakcie V kadencji zasiadał w Komisji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, a w trakcie VI w Komisji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]