Anyphaena aperta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anyphaena aperta
(Banks, 1921)
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

motaczowate

Rodzaj

Anyphaena

Gatunek

Anyphaena aperta

Synonimy
  • Gayenna aperta Banks, 1921

Anyphaena apertagatunek pająka z rodziny motaczowatych.

Gatunek ten opisany został w 1921 roku przez Nathana Banksa jako Gayenna aperta[1]. Do rodzaju Anyphaena przeniosła go w 1931 roku Elizabeth Bangs Bryant[2]. W obrębie tegoż rodzaju zaliczany jest do grupy gatunków accentuata wraz z motaczem nadrzewnym[3].

Pająk ten osiąga między 4 a 6 mm długości ciała. Kształt jego karapaksu jest dłuższy niż szerszy, z przodu u samców o ponad połowę, a u samic o niecałą połowę węższy niż w najszerszym miejscu. Ubarwienie karapaksu jest jasnopomarańczowobrązowe z parą ciemnych przepasek podłużnych. Przedni rząd oczu jest krótszy i wygięty w odwrotną stronę niż tylny. Środkowe pary oczu są mniejsze niż boczne. Średnica oczu pary przednio-środkowej wynosi mniej więcej tyle co wysokość nadustka, a odległość między nimi mniejsza od owej średnicy. Odległość między oczami tylno-środkowej pary wynosi półtorakrotność ich średnicy. Przednio-boczna para oczu oddalona jest od tylno-bocznej o ich średnice. Pomarańczowobrązowe szczękoczułki mają po 3 ząbki na krawędziach przednich i po 5–7 na krawędziach tylnych. Warga dolna i endyty są jasnopomarańczowe. Dłuższe niż szersze sternum jest jasnopomarańczowe z przejrzystymi krawędziami. Dłuższa niż szeroka opistosoma (odwłok) jest jasna z poprzecznymi rzędami ciemnych znaczeń. Odnóża są jasnożółte. Nadstopia pierwszej i drugiej pary mają po jednym kolcu na stronie spodniej[3].

Narządy rozrodcze samicy cechuje obecność kapturka na płytce płciowej i nakrycie wewnętrznych ich części błoną przednio-grzbietową. Nogogłaszczki samca mają krótką i ostro zakończoną apofizę medialną, krótki konduktor i wyraźny embolus[3].

Jest to nearktyczny przedstawiciel motaczowatych, zamieszkujący pacyficzne wybrzeże Kanady i Stanów Zjednoczonych: od Kolumbii Brytyjskiej po południową część Kalifornii[4][3]. Dojrzałe samce spotyka się od marca do wczesnego września, a samice od marca do początku listopada. Zasiedlają sekwoje i żywotniki[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. N. Banks. New Californian spiders. „Proceedings of the California Academy of Sciences”. 11, s. 99–102, 1921. 
  2. E.B. Bryant. Note on the North American Anyphaeninae in the Museum of Comparative Zoology. „Psyche”. 38, s. 102–126, 1931. 
  3. a b c d e N.I. Platnick. The spider family Anyphaenidae in America north of Mexico. „Bulletin of the Museum of Comparative Zoology”. 146, s. 205–266, 1974. 
  4. Anyphaena aperta. [w:] World Spider Catalogue [on-line]. World Spider Catalog Association, 2018. [dostęp 2018-07-24].