Anzac Day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anzac Day
Ilustracja
Uroczysty apel o wschodzie słońca w Perth
Dzień

25 kwietnia

Państwa

 Nowa Zelandia
 Australia

Typ święta

państwowe

Zwyczaje

nabożeństwa, parady, apele

Upamiętnia

bitwę o Gallipoli

Symbole

rozmaryn

Anzac Dayświęto państwowe obchodzone w Australii i Nowej Zelandii 25 kwietnia, upamiętniające wszystkich, którzy stracili życie w czasie operacji wojskowych tych krajów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Święto zostało ustanowione jako dzień upamiętniający żołnierzy, którzy zginęli w czasie bitwy o Gallipoli, która rozpoczęła się 25 kwietnia 1915 roku. Nazwa Anzac jest skrótem od Australian and New Zealand Army Corps[1], który powstał na początku I wojny światowej i którego żołnierze wzięli udział w bitwie[2]. Po raz pierwszy obchodzono je 25 kwietnia 1916 roku. Zorganizowano uroczystości i nabożeństwa w całej Australii, marsz przez Londyn z udziałem 2000 nowozelandzkich i australijskich żołnierzy i dzień sportu w australijskim obozie w Egipcie. W 1920 roku Anzac Day stał się dniem wolnym od pracy[2]. Pod naciskiem Returned Services’ Association (RSA) w 1922 roku rząd ogłosił ten dzień świętem państwowym. Zgodnie z ustawą z 1949 roku pamięcią w tym dniu objęto również żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej[1].

W tym dniu odbywają się o świcie specjalne nabożeństwa, a w ciągu dnia marsze i uroczystości przy pomnikach wojennych. Australijczycy noszą gałązkę rozmarynu, który rośnie dziko na półwyspie Gallipoli i są sprzedawane specjalne ciastka Anzac biscuits zrobione z płatków owsianych, cukru, mąki, kokosu, masła, syropu lub melasy, sody oczyszczonej i wrzącej wody[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Anzac Day Tradition | Australian War Memorial [online], www.awm.gov.au [dostęp 2021-07-04].
  2. a b Anzac Day [online], nzhistory.govt.nz [dostęp 2021-07-04] (ang.).
  3. Anzac Day | Army.gov.au [online], www.army.gov.au [dostęp 2021-07-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]