Ptolemeusz III Euergetes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ptolemeusz III Euergetes
Ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Okres

od 246 p.n.e.
do 221 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Ptolemeusze

Data urodzenia

284 p.n.e.

Data śmierci

221 p.n.e.

Ojciec

Ptolemeusz II Filadelfos

Matka

Arsinoe I

Żona

Berenika II

Dzieci

Ptolemeusz IV Filopator,
Magas,
Aleksander,
?(syn),
Arsinoe III,
Berenika

Ptolemeusz III Euergetes (ur. 284 p.n.e., zm. 221 p.n.e.) – trzeci władca Egiptu z dynastii Ptolemeuszy, panował w latach 246-221 p.n.e., syn Ptolemeusza II Filadelfosa i Arsinoe I, mąż Bereniki II, ojciec m.in. Ptolemeusza IV Filopatora, Magasa i Arsinoe III[1].

Nauczycielem jego był Apollonios z Rodos, kolejny, po Zenodocie z Efezu, kierownik Biblioteki Aleksandryjskiej.

Początkowy okres panowania Ptolemeusza to czas trzeciej wojny syryjskiej, kiedy to król pod pretekstem pomocy dla swojej siostry i odsuniętej żony Antiocha II - Bereniki i jej małoletniego syna pokonał wojska Seleukosa II Kallinikosa i jego matki Laodiki I, stając się panem imperium Seleucydów. Zdobycze te jednak okazały się nietrwałe, gdyż król musiał wracać w 245 p.n.e. do Egiptu, zagrożony powstaniem robotników i chłopów przeciwko wzrastającemu uciskowi ekonomicznemu. Odebrane Persom bogactwa świątyń egipskich, zrabowane przez nich podczas najazdu króla Kambyzesa II 300 lat wcześniej, Ptolemeusz oddał ich pierwotnym właścicielom, czym zjednał sobie dużą przychylność egipskich kapłanów. Po pokoju z Seleukosem w 241 p.n.e. zrzekł się Syrii, zachowując jednak zdobyte miasta na wybrzeżu Azji Mniejszej. Prowadził również, ze zmiennym szczęściem, wojny z Macedonią, wspierając walkę miast greckich. W 243 p.n.e. został nawet nominalnym wodzem wojsk achajskich.

Po 241 p.n.e. nastał czas nieprzerwanego przez 20 lat pokoju dla Egiptu, co zaowocowało jego rozkwitem ekonomicznym i kulturalnym, wspieranym intensywnie przez króla. Na królewskim dworze bywały takie znakomitości jak Kallimach z Cyreny i Eratostenes. Jako pierwszy władca z dynastii Ptolemeuszy III Euergetes zaczął budować świątynie egipskie, w tym jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych do naszych czasów świątynię Horusa w Edfu.

Za jego panowania Egipt ptolemejski znalazł się u szczytu swojej potęgi i stał się pierwszym mocarstwem w basenie Morza Śródziemnego.

Lata panowania[edytuj | edytuj kod]


Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

  • gr. - basileus Ptolemaios III Theos Euergetes I - król Ptolemeusz Bóg Dobroczyńca
  • egip. - Ptulmis Anchdżetmariptah - Ptolemeusz żyjący wiecznie ukochany przez Ptaha
G39 N5
<
Q3
X1
V4E23
Aa15
M17M17S29S34D&t&tA Q3
X1
V28U6
>
  • Juaenneczeruisenui Setepenre Sechemanchenamon - Następca Boskiego Rodzeństwa Wybrany przez Re Wszechmocne wcielenie Amona
M23
X1
L2
X1
<
U28R8U28R8F44
N35
C1C12U21
N35
S42S34S3
>

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]