Aramisza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aramisza
عرامشة
Ilustracja
Meczet w wiosce Aramisza
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Matte Aszer
Wysokość 470 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

1437
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Aramisza
Aramisza
Ziemia33°05′24,18″N 35°13′43,06″E/33,090050 35,228628
Portal Portal Izrael

Aramisza (arab. عرامشة; hebr. רָמִשָׁהעַ) nazywana jest także Arab al-Aramisza (arab. عرب العرامشة; hebr. עַרַבּ אל-עַרָמִשָׁה) - arabska wieś położona w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska Aramisza jest położona na wysokości 470 metrów n.p.m. w północno-zachodniej części Górnej Galilei. Leży w środkowej części płaskowyżu Wyżyny Adamit (ok. 460 m n.p.m.) u podnóża masywu góry Har Manor (600 m n.p.m.). Na zachód od wioski z płaskowyżu spływa strumień Namer z dopływem Tavul. Po stronie wschodniej i południowej przebiega głębokie wadi strumienia Becet. Strumienie łączą się i spływają w kierunku zachodnim między wzgórzami Zachodniej Galilei na równinę przybrzeżną Izraela. W odległości około 100 metrów na północ od wioski przebiega granica Libanu. W otoczeniu wioski znajdują się miejscowość Fassuta, moszawy Zarit, Szomera, Ewen Menachem i Goren, kibuce Elon i Adamit, oraz wioska komunalna Gornot ha-Galil. Na wschód od wioski znajduje się baza wojskowa Szomera, a przy granicy libańskiej są położone posterunki Adamit i Boustane. Po stronie libańskiej leżą wioski Alma asz-Szab, Butajszijja, Zahajra, Jarin, Az-Zallutijja, Umm at-Tut i Al-Bustan.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Aramisza jest położona w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Populacja wioski jest mieszana i składa się z Arabów i Beduinów[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wioska Aramisza

Według lokalnej legendy, tutejsza wioska Chirbat Iribbin powstała w 1872 roku. Jednak w rzeczywistości było to koczowisko beduińskiej rodziny Al-Aramisza[3]. Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała te tereny państwu arabskiemu[4]. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku w rejonie wioski stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w całej Galilei. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948 roku Izraelczycy przeprowadzili operację „Hiram, w trakcie której 31 października 1948 roku zajęli wioskę Chirbat Iribbin. Wszystkich jej mieszkańców wysiedlono (uciekli do sąsiedniego Libanu), a domy wyburzono. Po wojnie w tamtym rejonie istniały nieuznawane oficjalnie przez władze izraelskie beduińskie koczowiska An-Nawakir, Arab al-Aramsiza, Dżurdajch i Chirbat Idmit. Dopiero przyjęta w latach 80. XX wieku polityka przymusowego osiedlania Beduinów, spowodowała zmianę podejścia do koczowisk, które przekształcono w wioskę Aramisza[5]. Budowę nowych domów przeprowadzono na gruntach dawnej arabskiej wioski Chirbat Iribbin[3]. Podczas II wojny libańskiej w 2006 roku na wioskę spadły rakiety wystrzelone przez organizację terrorystyczną Hezbollah z terytorium Libanu. W dniu 5 sierpnia od wybuchu rakiety zginęło trzech mieszkańców wioski[6].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest ośrodek kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest boisko do piłki nożnej.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest szkoła podstawowa Arab al-Aramisza.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Rolnictwo odgrywa marginalną rolę w lokalnej gospodarce. Większość mieszkańców dojeżdża do miejsc pracy położonych poza wioską.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez wioskę przebiega droga nr 8993, którą jadąc na południowy zachód dojeżdża się do kibucu Adamit i dalej do skrzyżowania z drogą nr 899, lub jadąc na północny wschód dojeżdża się do moszawu Zarit.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-28].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-05-28].
  3. a b Welcome To 'Iribbin, Khirbat (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2013-04-19].
  4. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2013-05-28].
  5. Arab al-Aramisza (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-05-28].
  6. Hagai Einav: Bedouin village suffers great disaster (ang.). W: YnetNews [on-line]. 2006-08-05. [dostęp 2011-11-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]